Policejní inspekce obvinila dozorce a vězně z Mírova kvůli drogám

Policejní inspekce rozkryla distribuční síť se zakázanými látkami ve věznici Mírov. Kriminalisté zadrželi osm lidí, šest z nich obvinili. Trestní stíhání se týká dvou dozorců a ve stejném počtu vězňů a civilistů. Podle vyšetřovatelů se skupina podílela na obchodování s drogami a látkami s hormonálním účinkem. ČTK o razii v jedné z nejtěžších věznic v Česku dnes informovala mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová. 

Policie vyrazila o víkendu do věznice Mírov na základě pátrání, při kterém se ukázalo, že v káznici funguje distribuční síť. "Dlouhodobě a za úplatu dodávala zakázané látky, které za pomoci vězňů distribuovala mezi odsouzené," uvedla mluvčí. Systém byl údajně propracovaný, podrobnosti ale nechtějí kriminalisté z taktických důvodů sdělit. 

Zatímco prodej drog ve věznicích je dlouhodobý problém, obchodování s látkami na podporu růstu svalové hmoty inspekce podle Sandorové nepamatuje. Poptávka po steroidech může podle mluvčího vězeňské služby Roberta Káčera souviset se sportovními aktivitami, které jsou ve věznicích pro odsouzené k mání, jako bývá například tělocvična s činkami a posilovacím zařízením. 
    
Kriminalisté při akci vyslechli řadu lidí a provedli desítky domovních prohlídek. Podle Sandorové se jim podařilo zajistit značné množství důkazů, například bankovní výpisy. Jednoho z obviněných dozorců poslal soud do vazby. Ostatní s výjimkou vězňů vyšetřuje policie na svobodě. Civilisty včetně vězňů obvinila policie z uplácení a nakládání s omamnými látkami a s látkami s hormonálním účinkem, dozorce navíc ze zneužití pravomoci. 
    
"Byla to téměř rok připravovaná akce," řekl České televizi ředitel GIBS Ivan Bílek. Podle něj nelze vyloučit, že se do trestné činnosti zapojili vedle osmi zadržených také další lidé. 
    
Vězeňská služba se s pašováním drog potýká dlouhodobě. Například v roce 2010 dopadli kriminalisté údajný gang dealerů, který zásoboval věznici v Příbrami. Jeden z pachatelů se vydával za policistu. V následujícím roce policie odhalila dva vězně, kteří prodávali drogy ve věznici ve Valdicích na Jičínsku. 
    
GIBS naposledy zasahovala ve věznicích loni v listopadu. Policie tehdy obvinila v Ostravě-Heřmanicích 11 lidí. Dozorci a další lidé se údajně podíleli na krádežích mědi. Inspekce také našla při preventivní razii ve Valdicích mobilní telefony a bodné zbraně. 
    
Věznice Mírov patří k nejtěžším nápravným zařízením v Česku. Jsou tam lidé odsouzení za zvlášť závažné trestné činy, nebezpeční recidivisté a například vězni, kteří uprchli z jiného vězení. Mírov patří mezi tři káznice, které mají zvláštní režim pro doživotně odsouzené. 
    
Trest si zde odpykává například Jiří Kajínek, kterému soud udělil v roce 1998 doživotí za dvojnásobnou vraždu. Kajínek, který dodnes tvrdí, že je nevinný a opakovaně žádal bez úspěchu o nový proces, se stal známým útěkem právě z věznice Mírov v říjnu 2000. Policie jej dopadla po 40 dnech v Praze. V roce 2011 se do cely v Mírově vrátil, protože vězeňská služba u některých odsouzených nepravidelně střídá z bezpečnostních důvodů káznice. 
 
zdroj: ČTK