Apolinář otevírá první ambulance v ČR pro děti ohrožené drogou

Pro děti a mladistvé ohrožené drogami a alkoholem se otevírá v pražském Apolináři první specializovaná ambulance v Česku. Finančně ji podpoří Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která za zdravotní problémy způsobené alkoholem a drogami u svých dětských klientů loni vydala 15,6 milionu korun. Ročně končí v péči lékařů kvůli drogám a alkoholu na 1500 dětských klientů VZP, řekl její mluvčí Oldřich Tichý ČTK.

S konopím mají české děti zkušenosti od 13 let, kouří od 11 let a alkohol pravidelně pije 60 procent dospívajících. Přesto dosud v Česku ani jedna adiktologická ambulance specializovaná pro děti nebyla.
 
První taková ambulance je součástí Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice. Přednosta kliniky profesor Michal Miovský ČTK řekl, že zmapovali potřebnost této péče a vyšlo jim, že jen v Praze a Středočeském kraji ji potřebuje až 5000 dětí. Pilotní projekt ověřuje, jaké služby děti a dospívající potřebují, pak by mohla vzniknout síť ve všech krajích, pokud se k financování přidají i ostatní zdravotní pojišťovny.
 
"Spolupráce je zatím dohodnuta na 12 měsíců, za tu dobu je VZP připravena uhradit služby až do výše tří milionů korun," uvedl Tichý s tím, že po roce fungování ambulance by bylo možno otevřít diskusi, zda má smysl zřídit podobná zařízení ve všech krajských městech.
 
Podle statistik VZP nejvíc dětí a mladistvých mělo loni a předloni problémy s alkoholem, na druhém místě byly marihuana a hašiš, na třetím pervitin a ostatní stimulancia. Loni uhradila VZP za léčení 1453 klientů mladších 18 let 15,6 milionu korun, předloni za 1530 klientů 15,2 milionu korun. Zhruba 85 procent nákladů je za nemocniční léčení, necelých deset procent připadá na náklady zdravotnické záchranky. Celkem za léčení dětí i dospělých s těmito problémy vydala VZP loni 734 milionů korun.
 
Tzv. školské studie ukazují, že mezi -náctiletými se zkušeností s konopím lze až devět procent považovat za problémové. Zkušenosti s konopím má 48 procent studentů a 44 procent studentek. Denně kouří tabák 29 procent chlapců a 25,3 procenta dívek ve věku 16 až 18 let. Náctiletí nejčastěji pijí pivo a destiláty. Jen 2,6 procenta alkohol nikdy nepilo.
 
zdroj: ČTK