Architekty zaujal Zasche i Winter

Ve čtvrtek 7. prosince navštívila Jablonec sedmičlenná skupinka architektů z Drážďan. Zajímala je budova radnice od architekta Karla Wintera a oba dva jablonecké kostely od Josefa Zasche, které jsou postaveny v rozdílném slohu.   

„Architekti, kteří k nám zavítali, se zajímají především o budovy moderní architektury 20 století nejen v Německu, ale i v Čechách. Do Jablonce přijeli z Loebau, kde navštívili vilu Haus Schminke, kde také získali doporučení naše město navštívit,“ informuje Kateřina Hujerová z kanceláře primátora. 

Jabloneckou radnicí je provedl tajemník úřadu Marek Řeháček. Ukázal jim kancelář primátora, obě nově zrekonstruované zasedací místnosti i velký zasedací sál, který na svou proměnu teprve čeká. Zaujala je i výstava o historii stavby radniční budovy, která nastálo visí na chodbě před kanceláří primátora města. Velký zájem a údiv návštěvníků vzbudila informace, že velká budova radnice byla postavena za pouhé dva roky.

Ve starokatolickém kostele na náměstí B. Němcové, který je považován za jednu z nejkrásnějších secesních sakrálních staveb v Evropě, se architektům věnoval farář Karel Koláček. „Speciálně pro hosty si připravil i staré pohlednice kostela a dobové plány, velkou pozornost věnoval probíhající postupné rekonstrukci kostela a odpovídal na četné dotazy hostů,“ popisuje průběh návštěvy Hujerová. 

V kostele Nejsvětějšho srdce Páně na Horním náměstí se německých architektů ujala průvodkyně paní Rudolfová v doprovodu Radúze Drozena z místní fary.  Zde se hosté pozastavili rovněž nad rychlostí výstavby, protože kostel, stejně jako radnice, stál během dvou let. „Návštěvníky z Německa rovněž zaujalo, že se architekt Josef Zasche intenzívně věnoval myšlence nového velkého kostela pro Jablonec na Horním náměstí už od konce 19. století a z vlastní iniciativy, tedy bez kontraktu a zadání města vytvořil v průběhu několika let několik návrhů asi 6 v různých stavebních stylech. Výsledkem jednoho návrhu podoby kostela na Horním náměstí je stavba kostela na náměstí B. Němcové.