Byla to blbost, přiznala lež v protokolu svědkyně proti Daňhelovi

Hlavní svědkyně proti bývalému armádnímu pilotovi Karlu Daňhelovi, kterého obžaloba viní ze zneužití, policii přiznala, že si vše vymyslela. Soudkyně dnes na začátku hlavního líčení v případu přečetla její výpověď u policie, dívka sama odmítla před soudem mluvit. Daňhel je svědkem v kauze letounů CASA a dává s tím obvinění do spojitosti. Podle jeho advokátky je kauza výsledkem provokace vojenského zpravodajství, o kterém Daňhel tvrdí, že ho již několik let sleduje. Za zneužití mu hrozí až desetileté vězení. 

Daňhel jako expert na vojenskou techniku na generálním štábu zpracovával posudky k nákupu letounů CASA. Podle jeho slov na nákup tlačili politici a úředníci ministerstva obrany. Nákup těchto letounů pro českou armádu byl podle policie předražen o více než 650 milionů korun. Protikorupční policie kvůli tomu obvinila z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09), ta vinu odmítá. 

Patnáctiletá dívka dnes přišla k soudu s matkou, obě ale odmítly vypovídat. Soudkyně přečetla jejich výpovědi u policie. "Řekla jsem blbost, ke styku nikdy nedošlo," vypověděla mimo jiné dívka. Důvodem, proč původně řekla něco jiného, byl prý silný stres. Policisté se jí údajně opakovaně ptali na to samé - zda měla s Daňhelem pohlavní styk. "Říkala jsem ne, ale to nezapisovali a ptali se mě pořád dál a já to pak odsouhlasila," tvrdí v policejním protokolu. Dále uvedla, že ji nikdo nenutil, aby vzala svou výpověď zpět. 
    
Státní zástupkyně Jana Krečová v obžalobě uvedla, že Daňhel měl podle vyšetřovatelů pohlavní styk s dívkou loni v dubnu v jednom pražském hotelu, když jí ještě nebylo patnáct let. 
    
Daňhel ve své výpovědi uvedl, že měl s její matkou v té době milenecký vztah. Dívka za ním přijela do Prahy ze Severomoravského kraje kvůli nakupování šatů a původně měla odjet tentýž den domů. Nakonec ale šli do kina a dívku nechal přespat v hotelovém pokoji, který měl rezervovaný, protože v metropoli něco vyřizoval. Druhý den ráno ji pak odvezl do Pardubic, kde měla vhodné spojení vlakem Pendolino. 
    
Daňhel nechtěl dnešní projednání komentovat, s novináři hovořila jeho obhájkyně Lucie Hrdá. "Nezletilá odvolala své původní tvrzení. Vysvětluji si to tím, co uvedla ona sama, že na ni byl činěn nátlak, to znamená, že tak dlouho jí byly kladeny otázky, které osobně považuji za návodné, až tomu tedy nějakým způsobem podlehla," řekla Hrdá. 
    
Advokátka dále uvedla, že podle jejího klienta je kauza provokací vojenského zpravodajství. Důkazem je údajně to, že policie se o případ zajímala na základě informací z tajných zdrojů, nikoliv po ohlášení poškozené nebo někoho jiného. "Jediným podnětem (vyšetřování) je úřední záznam policejního orgánu, že z tajných zdrojů bylo zjištěno, že se obžalovaný měl nacházet v konkrétní době v domě s nezletilou dívkou. Za tou se policisté rozjeli a zbytek už víte," řekla novinářům Hrdá. 
    
Dívce podle Hrdé nehrozí za případné lhaní trest, protože jí při výslechu ještě nebylo 15 let. Do narozenin tehdy prý chybělo několik dní. Podle advokátky není jasné, proč případ došel až k soudu, když dívka změnila svou výpověď již loni, o čemž advokátka už dříve informovala. "Podávala jsem několik návrhů na zastavení trestního stíhání," dodala. Žalobkyně ale poslala kauzu k soudu, protože podle ní je situace kolem důkazů složitá a případ by měl vyřešit soud. 
    
Hlavní líčení pokračuje v dubnu, kdy by měl soud vyslechnout Daňhelovu manželku, se kterou je muž v rozvodovém řízení, a soudního znalce v oboru psychologie. 
 
zdroj: ČTK