Byt, jenž stál Grosse kariéru, byl zaplacen z poslaneckých náhrad

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Stanislav Gross v rozhovoru pro Česku televizi (ČT) uvedl, že byt, kvůli kterému před lety skončil v politice, financoval z poslaneckých náhrad. Poprvé tak veřejně promluvil o původu peněz použitých na koupi tohoto svého pražského bytu. "Kdybych se býval nebál přiznat, že jsem byt financoval z poslaneckých náhrad, tak jsem se vyhnul tomu, že jsem se zamotal do polopravd a lží," prohlásil Gross v nedělním pořadu ČT 168 hodin. 

Gross kvůli tomu, že nedokázal věrohodně vysvětlit financování svého bytu, rezignoval koncem dubna 2005 na funkci premiéra a postupně se stáhl z vysoké politiky. Gross nejprve uváděl, že šlo o půjčku od strýce, který však tolik peněz neměl, proto si prý půjčil od svého známého, bývalého novináře Rostislava Roda. Postupně se v kauze objevily další spekulace o podnikání Grossovy manželky. Aféra zasáhla i tehdejší vládní koalici ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Financování bytu později prověřovala policie, případ ale odložila. 
    
Bývalý sociálnědemokratický premiér současně přiznal, že v politice nedělal jen dobré věci, je však přesvědčen, že se nemá za co stydět. "Dnes s odstupem si myslím, že jsem byl dobrý ministr vnitra, nicméně si myslím, že jsem nebyl dobrý předseda vlády," zhodnotil Gross své působení v politice. Zároveň se však omluvil těm, kteří mu v minulosti důvěřovali, ale zklamal je. 
    
K svému současnému životu uvedl, že přijal Krista a vnitřně žije daleko svobodnějším životem. O svém zdravotnímu stavu, o kterém spekulují média, nechtěl mluvit. "Je to moje soukromá záležitost," dodal Gross. Jeho žena už dřív řekla, že má problémy s páteří.
 
zdroj: ČTK