Česko zasáhly bouřky, hasiči vyrazili do terénu

Bouřky se silným deštěm zasáhly dnes během většinu území Česka. Na Vysočině spadly stromy na koleje a zastavily provoz na železniční trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí. Na Vsetínské Bečvě ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku a Dřevnici v Kašavě na Zlínsku dnes platí kvůli silnému dešti první povodňový stupeň.

Olomoucký kraj
 
Vytopený dům v Konici a zaplavenou halu v Ochozi na Prostějovsku mají zatím na svědomí bouřky, které zasáhly dnes odpoledne část Olomouckého kraje. Bouřky doprovázely přívalové deště, na pomoc vyrazili do terénu také hasiči. ČTK to řekl jejich mluvčí Zdeněk Hošák.
 
"Avizované bouřky zatím zaměstnaly hasiče ve dvou situacích. Vodu jsme čerpali v Konici, kde se voda z pole dostala do jedné z domácností. Vodu jsme odčerpali pomocí čerpadla," uvedl Hošák.
 
Hasiči vzápětí vyrazili také do nedaleké Ochozi, kde voda zaplavila zemědělskou halu s uskladněným materiálem na ploše 70 krát 20 metrů. "Hala byla zaplavena 20 centimetry vody. V tuto chvíli materiál vyvážíme a vodu odčerpáváme," uvedl mluvčí hasičů. Bouřky i nadále Olomouckým krajem postupují, silně se rozpršelo už také v Olomouci.
 
Jihomoravský kraj
 
Škodu čtyři miliony korun způsobil dnešní požár kombajnu a obilí u Staroviček na Břeclavsku. Jihomoravští hasiči dnes vyjížděli celkem k sedmi požárům polí a lesů, odpoledne pak přišla vlna silných bouřek a vynutila si zásahy u spadaných stromů i zatopených silnic a sklepů.
 
Kombajn u Staroviček začal hořet po poledni kvůli technické závadě. "Následkem požáru se uvolnilo kolo kombajnu a samovolně se valilo polem po svahu dolů a zapalovalo další obilí," popsal mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Hasiči museli vyhlásit druhý stupeň poplachu, stejně jako o něco později kvůli požáru obilí u Kelčan na Hodonínsku.
 
Přibližně od 15:00 přibylo kvůli bouřkám a silnému větru výjezdů ke spadaným stromům na silnicích. Hasiči museli zasahovat například v Boskovicích a Křetíně na Blanensku, Veverské Bítýšce, Úsuší a Deblíně na Brněnsku, stejně jako v krajském městě v Dobrovského ulici.
 
V Kuřimi na Brněnsku hasiči po bouřce vyčistili ucpanou propusť, protože hrozilo zatopení čerpací stanice zemního plynu. Vodu ze sklepů čerpali v Tyršově ulici v Kuřimi, v Rohatci na Hodonínsku a Rajhradě na Brněnsku. Laguny na silnicích se vytvořily třeba v Mutěnicích na Hodonínsku a Vranovicích na Brněnsku.
 
Středočeský kraj
 
Středočeští hasiči vyjížděli dnes odpoledne kvůli bouřce ke třem desítkám případů. Většinou zasahovali u popadaných stromů nebo čerpali vodu ze sklepů, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková.
 
Od 15:00 do 19:00 podle ní hasiči zaznamenali 26 výjezdů. Nejvíce napilno měli v okrese Praha-západ a na Příbramsku, kde bylo hlášeno osm, respektive sedm událostí.
 
V Příbrami například voda natekla do sklepa pečovatelského domu, ve Bzové na Berounsku blesk udeřil do budovy, z podkroví se pak kouřilo. "Hasiči to překontrolovali termokamerou, žádná škoda ale nevznikla," uvedla mluvčí. V Hradištku u Prahy zase blesk porazil strom, ve Štěchovicích padlý strom utrhl dráty elektrického vedení.
 
Komplikace byly i na strakonické silnici u Skalky na Příbramsku, kde spadl strom na silnici. "Bylo tam dopravní omezení, ale nebylo to nic závažného," uvedl mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek.
 
Kraj Vysočina
 
Stromy, které při odpolední bouřce se silným deštěm na Vysočině spadly na koleje, zastavily provoz na železniční trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí v úseku mezi Havlíčkovým Brodem a Šlapanovem. Podle webu Českých drah je v úseku vedena náhradní autobusová doprava. Výluka by měla trvat do půlnoci.
 
Hasiči od 15:00 do 18:00 evidují kvůli bouři 35 zásahů, nejvíc na Třebíčsku, Pelhřimovsku a Žďársku. Převážně čerpali vodu ze zatopených sklepů, odstraňovali stromy padlé na vozovky. Všechny události, u kterých hasiči zatím v souvislosti s počasím zasahovali, se obešly bez zranění osob.
 
Nejvíc zatím hasiče zaměstnaly zatopené sklepy hlavně u rodinných domů. Čerpadla museli hasiči podle mluvčí Petry Musilové nasadit v zatopených sklepech například v Březí nad Oslavou, Zubří, v Novém Městě na Moravě, ale také v Lukavci, v Náměšti nad Oslavou a na řadě dalších míst.
 
V několika případech odstraňovali hasiči stromy, které padly na komunikace a bránily plynulému provozu. Zásah byl nutný například u Lukavce, Pacova nebo Stropešína na Pelhřimovsku. V Hoštěticích na Jihlavsku začal po úderu blesku hořet strom.
 
Zlínský kraj
 
Na Vsetínské Bečvě ne Velkých Karlovicích na Vsetínsku a Dřevnici v Kašavě na Zlínsku dnes platí kvůli silnému dešti první povodňový stupeň, tedy bdělost. Hladiny toků vystoupaly před 17:00. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Moravy. Bouřka, kterou meteorologové avizovali, dorazila do Zlínského kraje po 16:00. Hasiči však zatím žádné závažnější situace řešit nemuseli, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Štefan Hrtús.
 
Hladina Vsetínské Bečvy ve Velkých Karlovicích vystoupala na 181 centimetrů, v toku je běžně kolem jednoho metru vody. První povodňový stupeň platí od 170 centimetrů. V Dřevnici v Kašavě bylo před 17:00 83 centimetrů vody, což je hranice pro první povodňový stupeň. Průměrně je v hladina ve výšce asi 30 centimetrů.
 
Bouře však podle prvotních informací v kraji velké škody nenapáchala. "Jen nějaké vyvrácené stromy. Ráno jsme rozesílali výstrahu před bouřkou starostům," podotkl Hrtús.
 
Před zvedáním hladin řek na první povodňový stupeň dnes varoval Český hydrometeorologický ústav. Výstraha také před velmi silnými bouřkami a vydatným deštěm platí pro celé území republiky od dnešního poledne do úterních 20:00.
 
Karlovarský kraj
 
Do Karlovarského kraje dorazily kolem poledne bouřky. Doprovázejí je srážky, které jsou lokálně i intenzivní. Naopak někde téměř neprší. Meteorologové očekávají přechod bouřek postupně přes celé Česko.
 
Například v Chebu začalo pršet krátce před 12:00. Pár kilometrů za městem ale nepršelo vůbec. Rozdíly v intenzitě srážek byly i na několika kilometrech. Zatímco u Březové u Sokolova pršelo jen mírně, v centrum Sokolova asi dva kilometry daleko auta projížděla proudy vody na silnicích.
 
Podle předpovědi by v bouřkách mohly srážky přinést až desítky litrů vody na čtverečný metr. To může místně zvednout i hladiny řek. Meteorologové proto vydali před nebezpečím varování.
 
zdroj: ČTK