Český voják zraněný v Afghánistánu je dál ve vážném stavu

Zdravotní stav českého vojáka, který byl zraněn při úterním útoku Talibanu v Afghánistánu, je nadále vážný, ale stabilizovaný. Má za sebou dvě náročné operace a podle odhadu vedoucího českého zdravotního týmu v Afghánistánu zůstane v tamní nemocnici ještě minimálně deset až 14 dnů. ČTK to dnes řekl náčelník generálního štábu Petr Pavel před schůzkou s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem obrany Martinem Stropnickým.

Pavel šel informovat premiéra a ministra obrany o stavu zraněného vojáka a o aktuální situaci v Afghánistánu, kde se nedaleko základny Bagrám na východě země v úterý odpálil sebevražedný atentátník a zabil čtyři české vojáky a jednoho zranil.
 
Zraněný devětatřicetiletý rotmistr byl po bezprostředním ošetření na místě převezen do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám. Pavel dnes uvedl, že je stále ve velmi vážném stavu na to, aby byl schopen převozu, přesto vykazuje mírnou prognózu ke zlepšení.
 
Při výbuchu zahynulo podle české armády také sedm afghánských civilistů včetně jednoho dítěte. Asistenční mise OSN v Afghánistánu nicméně uvádí, že kromě českých vojáků zahynulo nejméně 12 civilistů včetně deseti dětí.
 
zdroj: ČTK