ČR varuje před cestami do Libye, Čechům doporučila zemi opustit

Ministerstvo zahraničí dnes vydalo doporučení českým občanům, aby necestovali do Libye zmítané boji, a těm, kteří v severoafrické zemi jsou, doporučuje Libyi opustit. Českou ambasádu se ministerstvo zatím evakuovat nechystá. ČTK o tom informovala mluvčí české diplomacie Johana Grohová.

"MZV nedoporučuje cestovat do kterékoliv části Libye včetně hlavního města Tripolisu. V jihovýchodní části města probíhají boje mezi milicemi, mezinárodní letiště v Tripolisu je mimo provoz, současná vláda nemá bezpečnostní situaci pod kontrolou. Všem občanům České republiky doporučujeme zemi opustit," uvedlo ministerstvo.
 
Podle Grohové nemá úřad informace o tom, že by se v zemi nacházeli nějací Češi. Eviduje pouze deset smíšených rodin, které v Libyi žijí.
 
Libye se tento měsíc ocitla na pokraji občanské války. Na řadě míst zuří tvrdé boje, které jsou podle expertů jedny z nejtěžších od revolučního roku 2011. Vláda není schopna nastolit pořádek. Současné násilí, které je důsledkem střetů milicí s vládními silami, vedlo o víkendu k tomu, že USA stáhly ze země svůj zbylý diplomatický personál a řada dalších zemí doporučila svým občanům z Libye odjet, případně zrušit cesty do Libye. Asi 150 zástupců diplomacie z různých zemí již Tripolis opustilo a přesunuli své úřady do sousedního Tuniska.
 
Nedaleko mezinárodního letiště v libyjské metropoli vypukl v noci na dnešek požár ve skladu paliv, který se vymkl kontrole a v případě výbuchu tu hrozí humanitární a ekologická katastrofa. Libye už kvůli němu požádala o mezinárodní pomoc.
 
zdroj: ČTK