ČT uvede retrospektivní výstavu Večerníček slaví 50 let

Česká televize v létě uvede retrospektivní výstavu Večerníček slaví 50 let. Ve Valdštejnské jízdárně a Museum Kampa představí to nejzajímavější, co Večerníček divákům přinesl. V rámci oslav ČT připravuje i nové pohádky, jako například loutkové Povídání o mamince a tatínkovi či vánoční příběhy o malém Ježíškovi. Řada starších večerníčků se dočká moderní digitalizované podoby, uvedli na dnešní tiskové konferenci zástupci České televize. 

Retrospektivní výstava bude zahájena 30. května a potrvá do poloviny září. "Valdštejnská jízdárna je pojata spíše výtvarně. Návštěvníci uvidí dekorace, 3D scény, ilustrace nebo fotografie," řekla kurátorka Jana Sommerová. Museum Kampa bude zaměřeno spíše galerijně, kromě nejznámějších večerníčků představí výtvarníky, vypravěče a hudební skladatele. "Pokusili jsme se na nikoho nezapomenout," dodala. Součástí budou tvůrčí dílny s dabingovým studiem, kurzy animace a setkání s tvůrci večerníčků. Děti uvidí také skleněné bludiště Maxipsa Fíka, Rákosníčkův dětský kolotoč nebo pohádkový les. 
    
Akce připomínající 50 let od vzniku pravidelné pohádky na dobrou noc jsou naplánovány již na tento víkend, kdy Večerníček začne putovat s regionálními projekcemi po kinosálech republiky. Na pátek 1. května je připraven den otevřených dveří ve studiích v Praze, Brně i v Ostravě. Na začátku června se v Národním divadle ve spolupráci s baletní přípravkou plánuje zvláštní představení inspirované právě Večerníčkem. Vyjde rovněž kniha Večerníčkův pohádkový špalíček. 
    
"Večerníček je v evropském televizním světě unikátem. Stovky kvalitních literárních předloh, scénářů, výtvarných stylů a režijních přístupů, které za pět dekád vznikly, z něj zformovaly hrdého nositele odkazu české animátorské školy, která je dnes známá všude na světě. Na jedné straně to vnímám jako obrovskou výhodu, jelikož dnes máme na co navazovat, na druhé straně je to i velký závazek," řekl generální ředitel Petr Dvořák. Poukázal na povinnost pečovat o 370 cyklů, které za tu dobu vznikly. 
    
Jedním z nových připravovaných večerníčků je Povídání o mamince a tatínkovi od Kristýny Dufkové. Pohádka prostřednictvím ještě nenarozeného Toníka vypráví příběh o tom, co všechno se musí stát, aby vznikla jedna nová rodina. Hlasy večerníčku propůjčili například Tatiana Vilhelmová a David Novotný. 
    
Pokračování se letos dočkají Žížaláci, Tarbíci a Nejmenší slon na světě. "Již nyní ale pracujeme na přípravě nových večerníčků, zpracováváme dobrodružství pozoruhodné slepičí rodiny Kokoškových, pracujeme na vánočním večerníčku o malém Ježíškovi a jeho kamarádech Zahrádka sv. Josefa a rádi bychom do televize přivedli i z detektivních komiksů známého Komisaře Vrťapku," uvedla kreativní producentka Barbara Johnsonová. 
    
Starší večerníčky se dočkají digitalizované podoby. K padesátému výročí se zrestaurované a ve vysokém rozlišení představí Krkonošské pohádky. Digitalizací také prošlo všech 37 epizod Boba a Bobka, které ČT odvysílá během květnového mistrovství světa v hokeji. Vedle toho vznikají kolorované epizody první, černobílé série Pohádek z mechu a kapradí. 
 
zdroj: ČTK