Filip Renč začne film o Baarové točit v březnu

Režisér Filip Renč začne film o Lídě Baarové točit v březnu. Vedle slovenské herečky Tatiany Pauhofové v titulní roli, rakouského herce Karla Markovicse a jeho německého kolegy Gedeona Burkharda se v něm objeví Simona Stašová, Klára Issová a Martin Huba. Datum premiéry zatím není známo, řekl na tiskové konferenci v Praze producent Peter Kovarčík. Rozpočet snímku o jedné z největších hvězd prvorepublikové kinematografie činí 80 milionů korun.

"Je pro mě až neuvěřitelné, že po všech problémech, které nás se scenáristou Ivanem Hubačem přes 14 let pronásledovaly, dojde k realizaci," uvedl Renč. Natáčet bude v Praze, Brně, ve Francii a v barrandovském studiu, které zastoupí ve filmu berlínské studio Babelsberg.
 
"Baarovou ve vyšším věku ztvární na plátně Zdena Procházková," dodal Renč. Podle něj nepůjde o hereččin životopis, ale o výsek z jejího života od roku 1936. "Bude odrazem doby i české mentality uměleckého světa 30. a 40. let u nás i v Německu," dodal.
 
Markovics před lety ve filmu Ďáblova dílna, který získal Oscara jako nejlepší cizojazyčný film, ztvárnil hlavní roli židovského vězně Salomona Sorowitsche, který od roku 1936 musel v koncentračním táboře pro nacisty padělat dolary. "V tomto příběhu odehrávajícím se ve stejném období se dostávám na opačnou stranu - čeká mě role říšského ministra propagandy Josepha Goebbelse. Důkladně se na to připravuji, najal jsem si hlasového trenéra, se kterým nacvičuji jeho specifický přízvuk a způsob mluvy," řekl rakouský herec.
 
Gedeon Burkhard, známý stejně jako jeho kolega ze seriálu Komisař Rex, ztvární jednoho z nejpopulárnějších německých meziválečných herců Gustava Frölicha. "Když jsem se dozvěděl, že budu protivníkem o přízeň Baarové právě Markovicsovi, jehož zahraniční úspěchy dlouhodobě sleduji, byla to pro mě velká výzva," uvedl herec, který hrál i v seriálu Františka Filipa Náhrdelník.
 
Martina Hubu přesvědčil právě poutavý a vzrušující scénář, proč do tohoto projektu šel. "Věřím, že snímek nezjednoduší osudy postav, že poodhalí nešťastné okamžiky, v nichž se ocitli a pak za to trpěli," řekl herec, který ztvární otce titulní hrdinky.
 
Renč prý před kamerou vyzkoušel hodně hereček, ale Pauhofová prý byla nejlepší. "Oslnila mě v Hořícím keři, když si vzala tmavou paruku, vypadala báječně. Věřím v její herecký entuziasmus," dodal.
 
Loni v listopadu rozdělil projekt o Baarové Radu Státního fondu kinematografie, od které získala společnost NoGup, která od grant žádala, 15 milionů korun. Pět členů rady se od rozhodnutí, které je nezvratné, distancovalo.
 
Lída Baarová stanula před kamerou poprvé v roce 1931 a hrála ve třiceti českých filmech. Život i kariéru jí poznamenal blízký vztah ke Goebbelsovi, jehož úmysl se kvůli ní rozvést zastavil až Adolf Hitler. Po válce byla obviněna z kolaborace, strávila přes rok ve vězení. Po únoru 1948 emigrovala, v 50. letech hrála v italských a španělských filmech, mimo jiné ve Felliniho Darmošlapech. Zemřela 27. října 2000 v Salcburku ve věku 86 let.
 
zdroj: ČTK