Hašek ukončil ve 47 letech kariéru

Slavný hokejový brankář Dominik Hašek v deníku Sport uvedl, že definitivně končí kariéru. Sedmačtyřicetiletý olympijský šampion z Nagana a dvojnásobný vítěz Stanley Cupu v poslední době marně jednal o angažmá s několika kluby NHL.  

Hašek naposledy chytal v ročníku 2010/11 za Spartak Moskva v Kontinentální hokejové lize. Po sezoně volna vyhlásil jeden z nejlepších českých hokejistů všech dob pokus o návrat do NHL a v srpnu začal trénovat s mateřskými Pardubicemi. Mezitím jeho agent Rich Winter jednal s kluby v zámoří, podle Sportu byly ve hře Vancouver a Carolina.

"Až do minulého pátku jsme jednali, byly v tom dva až tři kluby z NHL. Koncem září začínaly tréninkové kempy na farmách, což pro mě byla jediná možnost, jak se do zámoří vrátit. K tomu jsem se upínal. Trénoval jsem, byl jsem připravený okamžitě odletět. Jakmile vyšlo najevo, že jednání nedopadla, zavolal jsem klukům do Pardubic, ať mi uklidí výstroj. Bylo to jasné. Nemyslím si, že se může něco změnit," uvedl Hašek.
 
Pětinásobný držitel Zlaté hokejky a dvojnásobný vítěz ankety Sportovec roku přiznal, že ho odmítnutí zámořských klubů velmi mrzelo. "Bylo to hodně smutný. Ale nedá se nic dělat, zakázal jsem si brečet," uvedl účastník čtyř olympijských her, jenž si i v sedmačtyřiceti letech na elitní soutěž věřil.
 
"Rozchytal bych se na farmě a pak pracoval pro ně v NHL, samozřejmě pokud bych je na ledě přesvědčil. Nepotřeboval bych na začátek v podstatě žádný kontrakt. Ale druhá strana na to nakonec neslyšela. Nejvíce mě v tom celém příběhu mrzelo, že jsem nedostal šanci ukázat, že na to mám," řekl.
 
Dvojnásobný držitel Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL končí kariéru po letech 2002 a 2008 potřetí, odchod do hokejového důchodu ohlášený v roce 1999 ani neuskutečnil. Nyní však tvrdí, že je to definitivní.
 
"Byť jsem se sám nabízel, nedomluvili jsme se. Takže nevidím důvod, proč by mě teď najednou měli v NHL chtít. Prostě počítám s tím, že už se jako brankář do hokeje nevrátím. Nevěřím, že za měsíc za mnou někdo přijde, že mě potřebuje. Uvítal bych to, natrénováno mám, ale považuju to za vysoce nepravděpodobné. Když se to nestalo doteď, těžko najednou někdo změní postoj. Vnitřně jsem připravený na konec," řekl Hašek, jenž už dříve vyloučil možnost, že by chytal v Evropě. Nevyužil ani nabídky Pardubic zachytat si ve šlágru extraligy proti Kladnu s další českou hvězdou Jaromírem Jágrem.
 
Hrdina olympijských her v Naganu 1998 zatím neví, co bude po definitivním konci dělat, nehce však být trenérem. "S Pardubicemi jsem domluvený, že jim eventuálně s něčím pomůžu, nejsem vůbec proti. Ovšem vstávat ráno jako trenér nebo generální manažer, to není něco, v čem bych se chtěl realizovat."
 
Pardubický rodák Hašek končí kariéru po 31 letech od ligového debutu v roce 1981. V zámoří působil od roku 1990 v dresech Chicaga, Buffala, Detroitu, s nímž vyhrál dvakrát Stanley Cup, a Ottawy. Mezi lety 1994 a 2001 byl šestkrát vyhlášen nejlepším hráčem základní části NHL, v níž odchytal celkem 735 zápasů a v 81 duelech neinkasoval. Z působení v české reprezentaci má kromě zlata z Nagana i bronz z Turína 2006 a stříbro a tři bronzy z mistrovství světa.
 
zdroj: ČTK