Kropící vozy v Praze letos možná nevyjedou, nejsou peníze

Do pražských ulic letos možná vůbec nevyjedou kropicí vozy, které v minulosti v parných dnech zvlhčovaly vzduch a snižovaly prašnost na silnicích a chodnících. Technická správa komunikací (TSK) nemá na kropení peníze. ČTK to včera řekl mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

Správa komunikací dostala letos na úklid od magistrátu zhruba o 100 milionů korun meziročně méně. Úspory se měly projevit například v čištění ulic nebo v letním kropení. Nedávno ale magistrát rozhodl, že rozpočet TSK navýší o 90 milionů korun. Navýšení musí ještě v září schválit zastupitelstvo.
 
"Fyzicky ještě peníze nemáme. Toto je jeden ze způsobů, jak se snažíme výdaje omezovat," uvedl Mrázek. Vloni měla TSK ve svém rozpočtu na kropení vyčleněno 3,5 milionu korun, letos nulu.
 
V minulosti vyjížděly kropící vozy do ulic ve chvíli, kdy teploty vystoupily tři dny po sobě nad 25 stupňů Celsia. Současná vedra trvají už týden a rtuť teploměru se v metropoli pohybuje kolem 30 stupňů. O víkendu a v pondělí očekávají meteorologové až čtyřicítky. "Jestli pojedeme o víkendu, se rozhodne operativně, podle aktuálního stavu," uvedl Mrázek.
 
TSK má k dispozici 18 kropicích vozů. Kropí a mlží se vodou z běžné vodovodní sítě, lidé se tudíž nemusí bát se pod "sprchou" osvěžit. V Praze se v minulosti kropilo na vybraných místech první až patnácté městské části a v Troji. "Čtyři kola kropení po vybraných silnicích vyjdou denně asi na jeden milion korun," uvedl Mrázek.
 
Autor: ČTK