Lidé v Praze si koupili 200 kuponů a 500 průkazek na MHD

Za necelý týden si cestující v pražské MHD koupili 200 předplatných papírových kuponů a vyzvedli si 500 papírových průkazek. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Lidé mají zatím k dispozici měsíční a čtvrtletní kupony, všechny budou ke koupi od začátku března. Cestující se budou moci zvolit mezi papírovým kuponem a kartou opencard.

Žadatelé o papírovou průkazku musí osobně s průkazovou fotografií přijít na některou z přepážek a vyplnit písemnou žádost. Průkazku dostanou okamžitě. Zaplatí za ni 20 korun. Použít mohou případně i starou průkazku, pokud neskončila její desetiletá platnost. Karta opencard stojí 100, respektive 250 korun.
 
Dopravní podnik musí ještě ve Státní tiskárně cenin nechat dotisknout celkem 200.000 kusů pěti, deseti a dvanáctiměsíčních kuponů. Za výrobu všech kuponů, včetně těch, které už jsou v prodeji, zaplatí 2,4 miliony korun. Zaměstnanec na přepážce na kupon dotiskne datum platnosti a příslušné pásmo PID.
 
Novinkou, která vychází z nedávného usnesení rady je, že platnost ročních kuponů zakoupených po 1. březnu nebude možné přerušit. Týkat se to bude papírových kuponů i kuponů koupených na opencard. Možnost přerušení roční jízdenky zůstane cestujícím, kteří si ji zakoupili do konce února.
 
Částečný návrat k papírovým kuponům zvolili politici kvůli problémům, které mají se smlouvami k projektu opencard. S vlastníkem práv k opencard, firmou eMoneyServices (EMS), Praha dál vyjednává. Podle primátorky Adriany Krnáčové (za ANO) chce město firmě zaplatit dluhy za provoz systému a vyjednat bezproblémové fungování opencard. Na otázku, co s kartou opencard za minimálně na 1,35 miliardy korun bude dál, a zda chce město v projektu pokračovat, zatím nikdo z politiků neodpověděl.
 
Pro dospělé cestující dosud papírové kupony sloužily jen jako dražší náhrada opencard. Pro studenty se nic nemění, už před změnou si mohli vybrat mezi kuponem, opencard a kartou ISIC. Změna nastane pro cestující, kteří mají jízdné zdarma, tedy pro děti od šesti do 15 let a seniory nad 65 let. Ti původně museli k prokazování věku používat výhradně opencard. Nejpozději od začátku března si ale budou moci zvolit papírovou průkazku.
 
zdroj: ČTK