Odbory se shodly s personálními agenturami na boji s černým trhem

Odboráři se dohodli s personálními agenturami na spolupráci při potírání nelegálních forem zaměstnávání. Odborový svaz KOVO dnes uzavřel rámcovou dohodu s Asociací poskytovatelů personálních služeb (APPS), jejím cílem je snížení podílu černé práce a s tím souvisejících daňových úniků. Podle odborářů jde o průlomový kontrakt. Obě instituce to oznámily na dnešní tiskové konferenci. 

"Naším cílem je kultivovat prostředí agentur práce, aby se i ti, kteří pro ně pracují, měli stejně tak dobře jako lidé v klasických pracovních poměrech," uvedl předseda OS KOVO Josef Středula. Podle něj budou odboráři tento týden informovat o uzavření dohody premiéra Bohuslava Sobotku. 
    
Podle prezidentky APPS Jaroslavy Rezlerové představuje podpis smlouvy o spolupráci s odbory významný krok pro segment agenturního zaměstnávání. "Jde nám o stejný cíl, o dodržování legislativy, pracovněprávních předpisů a srovnatelných podmínek přidělených zaměstnanců," dodala. 
    
V ČR působí v současnosti přes 1500 agentur práce, zatímco v sousedním Polsku jen 18. Tamní trh práce je přitom čtyřikrát větší. Podle Středuly se spolupráce zaměří na boj s "černými" agenturami práce. "Docházelo i k vydírání agenturních pracovníků, dokonce k naprosto neuvěřitelným praktikám, kdy zahraniční zaměstnance zavírali, brali jim pasy, dělali z nich novodobé otroky. Snažili jsme se a snažíme se dělat co nejvíce pro to, aby agentury byly lidštější. A časem i některým agenturám začaly extrémní praktiky vadit. Proto jsme uzavřeli smlouvu s APPS," dodal Středula. Podle něj může mít uzavřená dohoda pozitivní vliv na zaměstnanost. 
    
Agenturní zaměstnávání je formou tzv. flexibilního zaměstnání. Jde o dočasné umístění zaměstnance agentury práce ve firmě na základě pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti. Podnik nepřijímá takové zaměstnance do pracovního poměru, pouze si je "pronajímá" na nějakou dobu. Jde např. o sezonní pracovníky, studenty nebo rodiče na rodičovské dovolené. 
    
Asociace poskytovatelů personálních služeb funguje v ČR již přes deset let. Je největším sdružením nejvýznamnějších agentur práce u nás, objemem služeb tvoří téměř polovinu trhu agenturního zaměstnávání v ČR. 
 
zdroj: ČTK