Pětiletý Brit se s nádorem mozku bude léčit protony Praze

Pětiletý Brit Ashya King byl ze Španělska převezen do Fakultní nemocnice Motol, kde bude hospitalizován během protonové léčby svého mozkového nádoru. Přijel v doprovodu rodičů a advokáta, zjistila na místě zpravodajka ČTK. Zhruba hodinu po poledni na Letišti Václava Havla přistálo letadlo, které chlapce přepravilo ze Španělska. Do Motola pak hocha převezla sanitka.

Nemocný chlapec cestu přestál dobře, řekla mluvčí protonového centra Iva Taťounová. Chlapcův otec Brett uvedl, že je rád, že jsou konečně v Česku. Během odpoledne otec absolvuje prohlídku protonového centra, kde bude seznámen s podrobnostmi o průběhu léčby a představen zdravotnickému týmu.
 
Lékařské konzilium motolské nemocnice dnes ráno vyhodnotilo, že plánovaná léčba malého Brita v Praze by byla možná. Novinářům to řekl přednosta kliniky dětské hematologie a onkologie Jan Starý. V dalších dnech hoch podstoupí vyšetření, která mají vyloučit, že nádor po operaci znovu roste či se šíří dál. Ozařování s mírnou podporou chemoterapie začne příští týden. Naplánováno je zatím 30 ozáření, pět dní v týdnu po jednom ozáření denně. Pacient bude převážen k zákroku do protonového centra sanitou za doprovodu tamního lékaře, na ozařování bude uspán. Po probuzení bude odvezen v doprovodu lékaře zpět do Motola.
 
Pobývat bude na jednotce intenzivní péče, rodiče s ním mohou být vždy v průběhu dne. Podle průběhu léčby by časem mohl být hoch převeden na běžný pokoj.
 
Zhoubný nádor mozku, který Ashya má, je vždy léčen operací, radioterapií a chemoterapií. Standardem je léčba fotony. Protony ale u malých dětí dávají předpoklad, že mohou způsobit méně pozdních následků než fotony, vysvětlil Starý.
 
Stav chlapce nemohl Starý upřesnit, nemá povolení rodiny ke sdělování detailů. Motolští lékaři zatím vědí, že po operaci, kterou chlapec podstoupil před šesti týdny, měl obvyklé komplikace a že se pomalu zlepšuje. Šest týdnů je horní hranice pro zahájení léčby ozařováním.
 
Rodiče malého pacienta jsou Svědkové Jehovovi a odmítají krevní transfúze, což lékaři budou muset zohlednit. Podle Starého použití krve není obvykle nutné, jen při komplikacích. Plán léčby s transfúzí zatím nepočítá. Rodiče by měli ještě dnes podepsat informovaný souhlas, kde bude uvedena i varianta transfúze.
 
Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík doplnil, že situace je "poněkud nestandardní", vše se děje ve zrychleném režimu. Nebylo tedy dosud vyřešeno financování léčby. "Nejdůležitější je zájem dítěte, proto zatím otázky finanční neřešíme," uvedl.
 
Motol má podle ředitele smlouvu s pražským protonovým centrem, která mu zaručuje určitou úhradu. Léčbu si zatím britská strana nevyžádala, když ji bude nutno hradit v hotovosti, rodina zaplatí protonovému centru. Dodatečně si také může britská strana léčbu vyžádat a uhradit ji, případně využijí rodiče nové evropské směrnice o přeshraniční péči, tedy vše zaplatí a následně budou ve své zemi vymáhat proplacení účtu. Ředitel Motola podotkl, že nemocnice bude žádat od rodičů zálohu a bude o tom dnes informovat britské zdravotnictví.
 
Pro cizince si účtuje protonové centrum za léčení dětí 1,8 milionu korun, tuzemským zdravotním pojišťovnám účtuje za léčení dětských pacientů 700.000 korun. Smlouvu s protonovým centrem má jen Vojenská zdravotní pojišťovna, ostatní ji hradí individuálně na základě doporučení týmu komplexního onkologického centra.
 
Chlapcovi rodiče syna koncem srpna bez vědomí lékařů odvezli z britské nemocnice do Španělska, kde chtěli prodejem své nemovitosti získat peníze na léčbu. Kvůli podezření britských úřadů na zanedbání péče byli zadrženi a strávili několik dnů ve vazbě. Britové nakonec mezinárodní zatykač stáhli, takže Kingovi byli z vězení propuštěni. Malý Ashya se mezitím léčil v nemocnici v Malaze, kterou dnes ráno opustil.
 
zdroj: ČTK