Právě se nacházíte:

Pojmenování stanic metra

Radní hlavního města Prahy schválili názvy nových stanic na prodlouženém úseku trasy A z Dejvické do Motola. Jako definitivní byly po zvážení řady hledisek, zejména s ohledem na přestupní vazby na povrchovou dopravu a místopis, zvoleny názvy BOŘISLAVKA, VELESLAVÍN, PETŘINY a MOTOL.

Vyjádření starostky MČ Prahy 6 Ing. Marie Kousalíkové k pojmenování stanic metra:

Praha má řadu podivuhodností. Jednou z nich je i pojmenování stanic metra. Vedle trochu nelogických pojmenování přídavným jménem jako Hradčanská či Staroměstská, dříve např. Mládežnická, jsou i pojmenování, která biograficky neodpovídají místu či katastru, např. na Praze 6 je stanice Hradčanská v Dejvicích, stanice Dejvická na rozhraní katastru Bubenče a Dejvic (mimochodem historické centrum Dejvic dnes Proboštský dvůr na Hadovce leží blíž k stanici metra Bořislavka než současné Dejvické).
 
Při prodlužování metra A západním směrem vznikají čtyři nové stanice a již si vyvolaly diskusi o svém pojmenování. Původně jich mělo být pět, ale po sloučení stanice v místě Hadovky a v sídlišti Červený vrch vznikla jedna rozhraní a ta byla Radou HMP dne 12.6.2012 definitivně pojmenována jako stanice Bořislavka. Toto pojmenování odpovídá historickému pojmenování místa, vycházející ze zemědělské usedlosti, která v těchto místech bývala. Vyskytly se ale i jiné varianty jako Horoměřická (snad z důvodu, že se odtud jede na sever Horoměřickou do této obce) či stanice Červený vrch (snad, že je na dohled sídliště Červený vrch). Nakonec však převážil názor akcentovat historické či zvykové názvy v místě a stanice byla pojmenována Bořislavkou čemuž se budoucnosti podřídí i návazné povrchové stanice tramvaje a autobusů.
 
Pro některé, které potřebují některé podpůrné argumenty k tomuto závěru, uvádím následující:
 
vlastní Červený vrch jako přírodní vyvýšenina leží cca 400 metrů od stanice Bořislavka vzdušnou čarou a jen 350 metrů od další stanice metra A Veleslavín.
 
sídliště Červený vrch se rozkládá od výstupu z metra stanice Bořislavka po výstup ze stanice metra Veleslavín
 
sídliště Červený vrch se skládá z dvou podélných pásů s časově a výrazově odlišnou architekturou – sídliště Červený vrch a sídliště Kladenská
 
Z výše uvedeného patrno, že volba historického názvu Bořislavka pro tuto stanici vychází ze závěrů místopisné komise, která respektovala původní názvy v místě, hranice historických katastrů a místopisná pojmenování, na která jsou občané zvyklí.