Policie zadržela muže, který po přepadení zanechal v bance bombu

Policie dopadla třiašedesátiletého muže podezřelého z neúspěšného březnového přepadení banky na pražském Václavském náměstí. Na místě po něm tehdy zbyl kufřík se čtyřmi kilogramy plastické trhaviny. Muž slovenské národnosti byl zadržen už v srpnu na Slovensku, koncem října byl předán do České republiky. Za loupež a nedovolené ozbrojování mu hrozí až 12 let vězení. Novinářům to dnes řekl vedoucí pražského oddělení loupeží Jiří Zábrodský.

Údajný pachatel měl schůzku s ředitelkou pobočky banky ČSOB, na které jí řekl, že chce 1,5 milionu korun. Pohrozil tím, že pokud peníze nedostane, tak nechá kufřík vybuchnout. Na peníze čekal před bankou a utekl pryč, když se na místo začali sjíždět policisté.
 
V kufříku, který byl vystlaný polystyrenem, podle Zábrodského byla trhavina danubit připojená na rozbušky. "V případě připojení na elektrický zdroj by nastal výbuch," zdůraznil Zábrodský. Smrtící účinek výbuchu by podle pyrotechniků byl 100 metrů.
 
Trhavina pocházela ze 70. nebo 80. let. Vyrobena byla na Slovensku. "Byla to trhavina, která se používala v dolech," dodal Zábrodský. Trhavinu k loupeži si do metropole údajný pachatel podle Zábrodského nejspíš přivezl autem.
 
Pachatel byl podle Zábrodského velmi dobře maskován. Měl dlouhou paruku, přimalovaný knír a čepici. K jeho odhalení pomohly zejména kamery, díky nimž se podařilo zmonitorovat jeho pohyb. Najít lupiče se ale podařilo až napodruhé. Tip na prvního pachatele měla policie již osm dní po činu, tedy 27. března. Ukázalo se ale, že to nebyl skutečný pachatel, ale byl mu jen velmi podobný.
 
Problémy měla policie také s tím, že se údajný lupič v metropoli ubytoval na ztracený občanský průkaz. Skutečného podezřelého policisté našli díky kamerám v kasinu na Václavském náměstí, kde už byl jinak oblečen. Muž je podle policistů profesionální gambler. "Říkám narovinu, že kdyby nebylo kamer, tak bychom tu dnes nestáli," podotkl Zábrodský. Jméno podezřelého se policii podařilo vyhledat, díky tomu že v kasinu hrál hru, při níž se musel zaregistrovat.
 
Muž podle Zábrodského odmítá k případu vypovídat. Peníze ale podle něj potřeboval ke hře, na Slovensku se živil podnikáním. Policisté čekají na znalecké posudky a případ by chtěli uzavřít do konce ledna.
 
Muž banku přepadl 19. března. U banky zasahovalo více než deset policejních vozů, hasiči, pyrotechnici i psovodi. Kvůli prověřování kufříku policisté pro auta i tramvaje uzavřeli přilehlé Vodičkovu a Jindřišskou ulici. Metro stanicí Můstek pouze projíždělo. Při odvozu kufru pak policisté zakázali vstup i do části Václavského náměstí.
 
zdroj: ČTK