Poslanci navrhují změnu ve výplatách peněz na podporu OZE

Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo vyplácet operátorovi trhu s elektřinou peníze na výrobu elektřiny z podporovaných zdrojů měsíčně, a nikoli čtvrtletně, jak je tomu nyní. Navrhla to skupina opozičních i koaličních poslanců v novele zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou předložili ve Sněmovně. Častější výplata peněz má podle nich systém převodu peněz zlevnit a celý jejich návrh má systém i zjednodušit. 

Peníze na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů vyplácí výrobcům podle zákona operátor trhu částečně z poplatků za přenos a distribuci a částečně z dotace ze státního rozpočtu.

Dotaci vyplácí čtvrtletně od ministerstva průmyslu a obchodu. A pokud operátor nemá v mezidobí potřebné peníze na výplatu podpor, musí si je půjčit. Podle poslanců se ukazuje, že náklady na úvěry by prodražily podporu obnovitelných zdrojů o 80 až 100 milionů korun. 

Ze zákona také navrhují vypustit povinnost operátora trhu podávat žádost o poskytnutí dotace. Tato povinnost je podle nich nadbytečná, protože ji obsahuje již zákon o rozpočtových pravidlech. Operátor trhu bude dostávat peníze vždy k 25. dni v měsíci, a to dvanáctinu rozpočtované částky. 
   
Poslanci navrhují, aby Sněmovna jejich návrh schválila ve zrychleném režimu již v prvním čtení. Mohla by se jím zabývat již na své únorové schůzi. 
    
Státní příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů má letos představovat stejně jako loni 11,7 miliardy korun. 
 
zdroj: ČTK