Povodňové ohrožení na třech místech, situace se ale uklidňuje

Situace na českých řekách se postupně uklidňuje, před 18:00 platil nejvyšší povodňový stupeň, tedy ohrožení, na třech místech v Pardubickém kraji. Druhý stupeň, pohotovost, hlásilo pouze 17 stanic. Meteorologové ale očekávají vzestup na dolních tocích řek, například Labe v Ústí nad Labem a Děčíně zřejmě stoupne až na stupeň ohrožení. Deštivé počasí mělo zřejmě podíl na smrti ženy na Znojemsku, která se zřítila do podmáčené studny. Vláda prodloužila nasazení armády na odstraňování povodňových škod.

O uklidnění situace mluvil po dnešním zasedání Ústřední povodňové komise její předseda a ministr životního prostředí v demisi Tomáš Chalupa (ODS). "Na většině vodních toků v tuto chvíli prognózujeme pokles, buď jsme v té fázi klesající hladiny, nebo ve stavu kulminace. Jediný rozdíl jsou dolní toky jako Ústí nad Labem a dolní tok Labe," řekl. Varoval ale před sesuvy půdy geologicky labilních svahů a před vývraty stromů tam, kde vydatně pršelo.
 
Na třetí povodňový stupeň podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vystoupala Novohradka v Úhřeticích na Chrudimsku a Chrudimka v Nemošicích na Pardubicku. Podle vodohospodářů se na stupeň ohrožení dostala i Doubrava v Pařížově na Chrudimsku. Třetí stupeň hlásila do dnešních 08:00 Výrovka v Plaňanech na Kolínsku, v noci tam bylo evakuováno několik obyvatel z pěti domů, už se ale vracejí. Smědá v Předláncích na Liberecku, která byla na stupni ohrožení ještě v úterý večer, klesla nad ránem do normálu.
 
Druhé povodňové stupně platí ještě hlavně na několika úsecích Sázavy, Labe či Dyje. Na první stupeň už klesla Doubrava v Bílku na Havlíčkobrodsku.
 
Na Labi je pohotovost v Brandýse nad Labem, Ústí nad Labem a Děčíně a řeka stále stoupá. Podle modelové předpovědi by Labe v Děčíně a Ústí mohla kulminovat na stupni ohrožení, stejně jako při nedávných povodních, které způsobily velké škody. V Děčíně radnice v úterý odpoledne začala stavět protipovodňové stěny.
 
"Ustávání srážkové činnosti v úterý večer a dnes v noci způsobilo, že všechny toky zasažené povodňovou situací jsou alespoň ve svých horních částech na poklesu, místy i na výrazném," uvedl ČHMÚ. Na druhém stupni povodňové aktivity dnes a v noci očekává kulminaci na dolním toku Sázavy, Lužnice a Nežárky. Vltava v pražské Chuchli vystoupala na první povodňový stupeň, v některých místech metropole byly postaveny protipovodňové stěny. V Mělníku u soutoku Vltavy s Labem se hladina Labe blíží pohotovosti.
 
Vláda dnes schválila nasazení vojáků na odstraňování škod po záplavách až do 15. července, tedy o dva týdny déle, než se počítalo. Také uvolnila z rozpočtové rezervy dalších 200 milionů na odstraňování povodňových škod. Na konci tohoto týdne končí poslední vyhlášený nouzový stav, Ústřední povodňová komise zhodnotí červnové povodně při čtvrtečním zasedání. U desítek povodňových událostí zasahovali v úterý a v noci hasiči zejména v Pardubickém kraji a na Vysočině.
 
V Hrádku na Znojemsku zemřela v úterý večer osmdesátiletá žena poté, co se zřítila do 25 metrů hluboké studny. Propadla se horní část studny, neštěstí podle hasičů asi způsobilo podmáčení pískovcového podloží studny.
 
Opadla už voda, která v úterý ráno zalila pietní místo bývalé osady Ležáky na Chrudimsku. Škody na památníku obce vypálené nacisty nebudou zřejmě nakonec tak veliké, jak se původně zdálo.
 
Železniční trati a hlavní silniční tahy jsou podle webů Českých drah a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) průjezdné bez omezení. Kvůli záplavám bylo ráno uzavřených 23 úseků silnic, odpoledne o pět méně.
 
zdroj: ČTK