Praha 6 má nově zrekonstruované zahrady

V pátek odpoledne proběhlo na Praze 6 slavnostní otevření revitalizovaných zahrad břevnovského kláštera. Obnovené a zrekonstruované zahrady slavnostně otevřela starostka MČ Praha 6 Marie Kousalíková, společně s převorem kláštera Petrem Prokopem Siostrzonkem a ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou.

„Při obnově zahrady bylo opraveno 600 metrů ohradních zdí na severní a západní straně klášterní zahrady, 700 metrů terasových opěrných cihelných zdí, byly obnoveny mlatové cesty a plochy kolem oranžerie a venkovní kamenné schody v lese. Barokní oranžerie, zřícená již v 50. letech 20. stol., byla opětovně postavena podle vzoru jejího stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera, a to včetně venkovní kašny,“ řekla starostka MČ Praha 6 Marie Kousalíiková a dodala: „Zrestaurována byla i kaple Josefka, která byla před zahájením rekonstrukce v žalostném stavu. Ve vstupním nádvoří kláštera se pro veřejnost zpřístupnil parter se sochou sv. J. Nepomuckého, kde je u terasové zdi vytvořena klidová zóna s lavičkami pod zeleným loubím.“ Také byly vysazeny více než tři stovky nových ovocných stromů, zejména jabloní, hrušní, slivoní a třešní původních starých odrůd a na terase s oranžerií padesát nových jabloní. Nové ovocné stromy nahradily ty, které byly vysazeny před více než půl stoletím, byly přestárlé a musely být pokáceny.

„Jsem rád, že dílo, na kterém jsem měl možnost se v předcházejících letech jako starosta Šestky podílet, došlo naplnění. Tato krásná zahrada se stává veřejným prostorem v takto kultivované formě. Těší mne to současně i jako ministra životní prostředí. Takto upravený prostor je také součástí kulturního životního prostředí,“ řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
 
Investorem 1. etapy rekonstrukce za 76,2 milionu korun je Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a Markéty. Většinu peněz na opravu získalo arciopatství ze strukturálních fondů EU z programu Praha – konkurenceschopnost, deseti procenty z celkových nákladů na opravu přispěla městská část Praha 6, konkrétně částkou 7,5 milionu korun
 
Autory projektu ze společnosti Atelier M1 architekti s.r.o.  jsou Ing. arch. Jakub Havlas, Ing. arch. Jan Hájek, Mgr. Akad. arch. Pavel Joba a Ing. Pavel Havlas. Práce byly zahájeny na podzim roku 2009 a pokračovaly do března 2012.
 
Arciopatství zamýšlí na již dokončené opravy areálu, který je národní kulturní památkou, navázat druhou fází revitalizace. Ta by měla přijít na dalších padesát milionů korun.