Praha přivítala Nový rok půlnočním ohňostrojem

Čtvrt hodiny trvajícím ohňostrojem, zahájeným ihned po půlnoci, přivítali Pražané i návštěvníci metropole z mnoha zemí světa Nový rok. Letos se rachejtle odpalovaly z pontonu zakotveného na Vltavě poblíž Střeleckého ostrova, ohňostroj sledovaly tisíce lidí ze zaplněného Karlova mostu, z mostu Legií i vltavských břehů. Další diváky přivezla řada výletních parníků zakotvených mezi jezem a mostem.

Karlův most se v začínajícím dešti zaplnil již několik desítek minut před začátkem ohňostroje. Slavící lidé se zde bavili se skleničkami se sektem či lahvemi s destiláty v ruce, nově příchozí se mezi nimi prodírali jen ztěžka. Mostem zněla změť jazyků, kromě češtiny, ruštiny, angličtiny a němčiny třeba i slovinština nebo japonština.

Kromě oslavujících lidí na mostě postávali také městští strážníci. Několik jich bylo u každé ze soch, jimiž je most lemován, aby předešli jejich případnému poškození.

Kanonáda rachejtlí a dělbuchů zaznívala po celý večer a cestu k nebi si mezi mokrými vločkami prorážely i papírové lampiony štěstí; velký ohňostroj začal až s půlnocí. Lidé si pod barevnými světelnými girlandami, vodopády a pestrobarevnými vzory křižujícími oblohu připíjeli a líbali se. "Kalíme. Jak na Nový rok, tak po celý rok," zněly nocí opilé hlasy. Pyrotechnici kreslili po obloze barevné obrazce čtvrt hodiny, poté jejich dílo lidé odměnili hlučnými pochvalnými výkřiky.

Ohňostroj nazvaný Praha matka měst měl podle organizátorů připomínat symboliku Prahy. Odpáleno bylo přes 4000 světelných efektů, některé až do výše 150 metrů. Z lodi se odpaloval ohňostroj také před dvěma lety; loni jej Praha kvůli úsporám nepořádala.

zdroj: ČTK