Prodloužení platnosti opencard dohodnuto

Praha se dohodla s firmou Haguess na prodloužení platnosti karet opencard. S firmou město uzavře dvě nové smlouvy, které prodloužení umožní. Rozhodla o tom dnes rada hlavního města, novinářům to řekla radní Eva Vorlíčková (TOP 09). Praha nemá od loňského května s firmou platnou servisní smlouvu.

Město bude nyní firmě platit zhruba 2,39 milionu korun měsíčně, což je asi o 11 procent méně než dosud. Bez prodloužení by letos vypršela platnost asi 300.000 držitelů karet. Podle Vorlíčkové ale asi třetina z nich nemá kartu aktivní a nepoužívá ji. "Jiné řešení v současnosti není možné. Kdybychom se nedohodli, museli bychom se vrátit k papírovým kuponům. Dohoda nám také dává čas na to, abychom se shodli na budoucím smysluplném rozvoji projektu," řekla ČTK Vorlíčková.

Prodloužení platnosti se podle Vorlíčkové bude týkat těch, kterým končí platnost 1. června a později. Prodloužení zřejmě bude možné pouze přiložením k takzvaným validátorům, které jsou umístěny ve stanicích metra. Těm, kterým platnost vyprší do konce května, město kartu vymění. Držitelů karet s platností do konce května je podle města několik tisíc.

Podle Vorlíčkové zatím není jasné, o kolik se platnost karet prodlouží. Maximálně je to možné o dva roky, pravděpodobně to ale podle radní bude do konce roku 2013 tak, aby se platnost sladila s ročními kupony na MHD.

Smlouvy s Haguess budou uzavřeny na dva roky s dvouměsíční výpovědní lhůtou s tím, že výpověď je možné podat nejdříve za tři měsíce od jejich uzavření. Kromě smlouvy zajišťující základní servis, za kterou město bude platit 2,39 milionu korun měsíčně, podepíše Praha smlouvu také na rozšířené služby. Hodnota tohoto dvouletého kontraktu může být až 16,5 milionu, město ale bude podle Vorlíčkové platit pouze ty služby, které si objedná.

Podle Vorlíčkové město ještě musí dořešit licence ke kartám, jejichž vlastníkem je také Haguess. Praha také dosud nevybrala nového dodavatele karet. Zakázku s předpokládanou hodnotou 100 milionů korun přitom vyhlásila už loni v říjnu. Podle Vorlíčkové ale k tendru měla námitky Česká pošta.

Radní doufá, že nyní bude možné projekt dostatečně řídit a rozvíjet. Vorlíčková také dnes slíbila, že do konce léta navrhne další rozvoj projektu a vyčíslí dosavadní náklady.

Kritizovaný projekt opencard už stál kolem miliardy korun. Projekt především v počátku provázely problémy a nevýhodné smlouvy. Protikorupční policie loni obvinila pět úředníků z pražského magistrátu, všichni čelí obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Kartu opencard má přes 950.000 lidí, slouží především jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Je možné na ni získat také slevy.

zdroj: ČTK