Průvod v Praze si připomněl Havla, zazpívala Joan Baezová

Památku bývalého prezidenta Václava Havla si dnes v Praze připomněl průvod několika stovek lidí. Z Václavského náměstí prošli městem na Hradčanské náměstí, kde se pietního shromáždění nečekaně zúčastnila také americká folková zpěvačka Joan Baezová. Zazpívala slavný spirituál We Shall Over Come, česky známý jako Jednou budem dál, který mají mnozí neodmyslitelně spojený s přelomovými událostmi roku 1989.

Organizátoři se touto písní inspirovali i při volbě podtitulu dnešní akce S Havlem dál.

První výročí úmrtí bývalého prezidenta si dnes na Václavské náměstí přišlo připomenout odhadem 300 lidí. Zapalovali svíčky u sochy sv. Václava nebo se dívali na záznam loňského koncertu z Lucerny, který byl zorganizován na Havlovu počest krátce po jeho smrti. Lidé také na balónky psali svá přání o budoucím směřování země.
 
Částečně prořídlý průvod dorazil na Hradčanské náměstí kolem 19:00, kde čekalo vyvrcholení pietního shromáždění. Jeho součástí bylo například promítání fotografií s Václavem Havlem na budovu pražského arcibiskupství.
 
Závěrečného vystoupení se nečekaně ujala známá folková zpěvačka a Havlova přítelkyně Joan Baezová, kterou účastníci přivítali potleskem. "To je překvapení, to jsem vůbec nečekala," řekla zpravodajce ČTK jedna z účastnic. Na závěr účastníci akce vypustili do vzduchu vzpomínkové balónky.
 
Baezová se do Prahy vrátila po zhruba třech měsících poté, co se letos zúčastnila slavnostního zahájení konference Forum 2000. Američanka, kterou s Havlem pojilo dlouholeté přátelství, má v Praze další program spojený mimo jiné s vydáním českého překladu její vzpomínkové knihy Můj hlas je dar.
 
Setkání, inspirované i písní Jednou budeme dál, která zněla během přelomových událostí roku 1989, podpořila řada osobností veřejného života. Připojili se k ní také aktivisté, kteří šíří na sociálních sítích výzvu k ohrnutí kalhot na Havlovu počest.
 
zdroj: ČTK