První dva pacienti z Ukrajiny se dnes vrací domů, stav je dobrý

První dva ukrajinští pacienti, kteří si v pražské nemocnici Motol léčili svá zranění z nedávných demonstrací, se dnes vrátí domů. Zpět do vlasti odletí běžnou linkou. Jejich zdravotní stav je dobrý a poranění se velmi dobře zhojila, sdělil ČTK mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák. Dalších 36 pacientů v ČR zůstává. 

Oba pacienti se léčili ve Fakultní nemocnici Motol od 27. února. Jeden byl na chirurgické klinice, druhý na klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. 
    
"Zranění ostatních ukrajinských demonstrantů jsou samozřejmě různě závažná, věřím však, že i oni se budou moci začít vracet do vlasti ke svým rodinám a přátelům," uvedl první náměstek ministra vnitra Jan Sixta. 
    
V rámci humanitárního programu Medevac Česká republika přivezla z Ukrajiny armádními letouny 27. února 27 pacientů a 6. března dalších 11. Pacienti měli středně těžká až těžká zranění, například střelná zranění hrudníku, hlavy či zranění vnitřních orgánů. Výběr pacientů obstarával český zastupitelský úřad v Kyjevě ve spolupráci s neziskovou organizací Člověk v tísni. 
    
Program Medevac funguje od roku 1993, spravuje ho ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvy zdravotnictví, zahraničních věcí a obrany. Před příletem zraněných Ukrajinců bylo do českých nemocnic převezeno 165 pacientů z Bosny a Hercegoviny, Kosova, Čečenska, Iráku, Pákistánu, Afghánistánu, Kambodže, Libye, Barmy a Sýrie. V Česku se léčily převážně děti, například s vrozenými srdečními vadami. 
 
zdroj: ČTK