Právě se nacházíte:

Red Bull Paper Wings 2012

MČ Praha 6 hostila ve středu 28. 3. 2012 pražskou kvalifikaci a národní finále světové soutěže v hodu papírovou vlaštovkou Red Bull Paper Wings 2012. Celé akci dala záštitu starostka Marie Kousalíková, která také zasedla v porotě.

Na fakultě stavební ČVUT v Praze se konala nejdůležitější část série, která probíhala po celé ČR v průběhu března. Dnes se rozhodlo o nejlepších letcích z Prahy a ti pak zabojovali s konkurencí z celé republiky o postup na světové finále v Rakousku.

Za uplynulý měsíc se na deseti univerzitách zúčastnilo kvalifikačních kol přes 600 letců a pilotů z řad studentů. Soutěžilo se ve třech kategoriích: Nejdelší vzdálenost, nejdelší doba letu a kreativní akrobacie. V porotě zasedl Martin Šonka – reprezentant v letecké akrobacii a pilot Red Bull Air Race a společně s ním starostka MČ Praha 6 Marie Kousalíková, která celé akci dala záštitu.

Pražské kvalifikace se zúčastnilo 90 pilotů ze všech pražských vysokých škol. Už po hodech prvních soutěžících bylo jasné, že to bude klání velice vzrušující a napínavé, létalo se do vzdálenosti přes 32 metrů. Všemu přihlíželo přes 300 diváků a podél dráhy ani na ochozech nezůstalo volné místo.

Vrcholem večera však bylo národní finále, kde se utkali letci ze všech koutů republiky o postup na světové finále v Salzburgu. Na jejich výkonech byl znát čas na přípravu a tak do Rakouska vyrazí reprezentovat Tomáš Beck z Ostravy s hodem do vzdálenosti 40,5 metru. Pavel Šťásek z Prahy za let dlouhý přesně 8 vteřin a Ondřej Hadaš z Liberce za akrobacii s inspirací baletem, kterou porota ohodnotila 29 body z 30 možných. „Blahopřeji vítězům dnešního českého finále Red Bull paper Wings a přeji mnoho úspěchů při reprezentaci České republiky v rakouském Salzburgu. Věřím, že se ve světové konkurenci neztratí. Hodně štěstí,“ popřála starostka MČ Praha 6 Marie Kousalíková vítězům.

Příjemnou tečkou večera byl akustický koncert skupiny Prago Union, který završil úspěšný ročník Red Bull Paper Wings 2012.

Vítěze národní kvalifikace čeká 4. a 5. května v Hangaru 7 světové finále, kde se utkají účastníci z více než 85 zemí světa o titul světového šampiona. Hangar 7 je skleněný architektonický skvost salzburského letiště, kde na piloty čeká spousta vzdušných soubojů a neopakovatelná atmosféra.

Několik řádků k soutěžním kategoriím:

Největší vzdálenost: Rozhodující v této kategorii je délka, kterou urazí vlaštovka od startovací dráhy. Američan Joe Ayoob v kalifornském Sacramentu přehodil s papírovou vlaštovkou před měsícem dosavadní světový rekord o necelých 6 metrů a hodem 69,1 m se zapsal do Guinessovy knihy rekordů. Velký vliv má proto konstruktérův cit pro aerodynamiku.

Nejdelší doba letu: Ve vytrvalostní kategorii jde o čas. Oficiální světový rekord v této disciplíně drží Japonec Takuo Toda s 27,9 vteřiny (2009).

Akrobacie: Nejkreativnější kategorie hodnotí technickou konstrukci vlaštovky, kreativitu (umění & design) a letecké provedení/výkon, nápaditý design a elegantní pohyb.