Senát bude o valorizaci důchodů rozhodovat od 23. července

O valorizaci starobních důchodů, fungování dětských skupin a o pravidlech výkupu pozemků pro stavby silnic rozhodne Senát na schůzi, která začne 23. července. Termín zasedání dnes stanovil senátní organizační výbor, oznámila tisková tajemnice horní komory Eva Davidová.

Souhlas Senátu, v němž má většinu vládní ČSSD, zřejmě získá vládní návrh na rychlejší růst penzí, jako byl před úspornými opatřeními pravicového kabinetu. Valorizovány mají být o třetinu růstu reálných mezd a celou inflaci. Nyní jsou zvyšovány o třetinu růstu spotřebitelských cen.
 
Horní komora má také rozhodnout, zda umožní státu vyplácet vyšší výkupní ceny za zemědělskou půdu pro stavbu silnic. Odhadní cena se bude moci zvýšit až šestnáctinásobně. Vlastníci pozemků by tak mohli získat za čtvereční metr zemědělské půdy až 525 korun jako bonus k ceně stanovené znaleckým posudkem. Zákon nyní umožňuje vyplácet bonusy od osmi do 35 korun za čtvereční metr, tedy dvojnásobek odhadní ceny, což podle vlády není dostatečně motivační.
 
Přinejmenším obsáhlou debatu lze očekávat při schvalování zákona o dětských skupinách, které mají být alternativou mateřským školám. Rodiče by do skupin mohli umísťovat děti od jednoho roku do zahájení školní docházky. Odpůrci těchto skupin ale dávají přednost tradičním formám péče o nejmenší děti.
 
Senátoři budou projednávat také odpadovou novelu, v níž chtělo ministerstvo životního prostředí původně zvýšit poplatky za svoz komunálního odpadu nebo stanovit přísnější podmínky pro jeho třídění. Po kritice i z řad senátorů nakonec od svého záměru prozatím ustoupilo, a novela tak upravuje pouze nakládání s elektroodpadem podle unijních pravidel.
 
Služební zákon a další normy, které mají poslanci projednávat na červencové schůzi, budou senátoři schvalovat patrně až ve druhé polovině srpna, dodala Davidová.
 
zdroj: ČTK