Spyderco Manix vs Zero Tolerance 0200

Manix 2 od firmy Spyderco a model 0200 od firmy Zero Tolerance patří mezi zavírací nože, které výrobci označují za kudly "do nepohody", které by měly být dobrými a spolehlivými společníky při pobytu v přírodě, a to i v náročných situacích.

Manix 2 prošel, jak naznačuje i jeho název, značnou evolucí. Nový model se liší velikostí, tvarem, použitým materiálem i pojistkou. Zkrátka jde prakticky o úplně jiný nůž. Čepel z oceli 154CM je 86 mm dlouhá a 3 mm silná. Rukojeť je z G-10. Nůž má ocelové příložky a váží 143 g. Místo někdejšího back locku má nynější Manix pojistku ball bearing lock. Klip je k noži připevněn třemi šrouby a lze ho umístit na levou i pravou stranu nože na konci rukojeti. K otevírání nože slouží klasický spydercovský otvor v čepeli. Zero Tolerance svůj model 0200 vybavilo rovněž čepelí z oceli 154CM a rukojetí z G-10, která má protiskluzovou úpravu. Deseticentimetrová čepel má v nejširším místě tloušťku 4 mm. Nůž má ocelové příložky a váží 218 g. Jako pojistku výrobce zvolil systém liner lock. Nůž se otevírá kolíčkem v čepeli nebo výstupkem na čepeli, který je v přední části rukojeti. Model 0200 má začerněnou čepel.

Zpracování
Zpracování ZT je bezchybné. Čepel má krásně hladký chod a velmi snadno se otevírá i pouhým švihnutím. Nůž má souměrný výbrus, po vybalení z krabice holil. Manix má zpracování rovněž dobré, ale ne dokonalé. Při zavřeném stavu je čepel mírně vychýlená k jedné straně. Jinak má nůž precizní výbrus a je ostrý jako břitva. Ostří má díky vytaženému výbrusu daleko agresivnější než ZT.

Celý článek najdete ZDE .