Stavaři: Sektor bude letos padat rychleji, klesne o 7,4 procenta

Tuzemské stavebnictví se letos propadne rychleji, než se ještě na začátku roku zdálo. Šéfové velkých firem očekávají za rok 2013 meziroční pokles o dalších 7,4 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2013, kterou výzkumná společnost CEEC Research ve spolupráci s poradenskou firmou KPMG Česká republika zveřejnila na dnešním setkání lídrů českého stavebnictví. Ještě v lednu přitom ředitelé sta největších stavebních firem v Česku mluvili o snížení stavebního trhu o 4,4 procenta.

"Toto rychlé zhoršení vychází z nedostatku investic jak na straně privátních, tak i veřejných investorů. Nečekané problémy však nastaly zejména s veřejnými zakázkami v důsledku pádu vlády, následné nejistoty ohledně dalšího vývoje a vzniklého vakua, místo rozhodování o prioritních investicích a řešení dočerpání fondů z EU," prohlásil ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.
 
Stavební firmy podle něj také očekávaly tradiční příliv investic v rámci předvolebního roku, který však kvůli předčasným volbám vůbec nenastal. Navíc u veřejných investorů nečekaně nastaly i problémy se zpožděními u zadávání zakázek, takže zakázky, na nichž se již mělo začít pracovat, a firmy s nimi ve svých plánech v úvodu tohoto roku počítaly, stále nejsou zadány a sektoru zcela viditelně chybí," dodal Vacek.
 
Ředitelé velkých stavebních firem neočekávají oživení sektoru ani v příštím roce. Aktuálně počítají pro příští rok s poklesem sektoru o dalších 2,7 procenta. Podle partnera, odpovědného za služby pro realitní a stavební společnosti v KPMG ČR, Pavla Klimenta totiž nelze očekávat rychlé řešení problémů českého stavebnictví. Mezi ně řadí především cenové války často za hranicí rentability, špatné čerpání dotací, nízkou úroveň zadávací dokumentace nebo pesimistickou soukromou poptávku.
 
Kritická situace stavebnictví povede podle ředitelů největších firem také k nárůstu bankrotů a propouštění. "Podle mne to je otázka této a možná příští stavební sezony, kdy se ve větší míře spustí bankroty stavebních firem. A firmy, které přežijí, budou potřebovat další roky k resuscitaci a udržení se na trhu. Zázraky se nedějí. Příběh byl již napsán a teď je ho potřeba přečíst až do hořkého konce," popisuje situaci na trhu generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural.
 
Obdobně vidí stav sektoru i jednatel Swietelsky Petr Čížek. "Stavební kapacity v současnosti opravdu silně převyšují poptávku, která však rozhodně neodpovídá potřebám. Takže většina stavebních firem čeká na zázrak, že se situace změní. Protože se ale zázraky dějí jen velmi zřídka, lze reálně očekávat další vlnu krachů stavebních firem, přičemž každý jejich vedoucí pracovník doufá, že právě jeho firmě se krach vyhne," řekl.
 
Realizace zakázek za výrazně sníženou, někdy i dumpingovou cenu, se projevují i v kvalitě stavebních prací. Každý čtvrtý ředitel potvrzuje, že kvůli maximálnímu snížení nákladů staví jeho firma tak, aby výsledná stavba byla funkční a uživatelsky bezproblémová pouze po dobu záruky.
 
České stavebnictví se už pět let nachází v krizi. Zatímco ještě v roce 2008 činila stavební produkce 547,5 miliardy korun, za celý loňský rok se prostavělo 424 miliard korun. Od roku 2009 celkem české stavebnictví kumulativně přišlo o 277 miliard korun. Nedostatek peněz způsobil, že začaly krachovat první stavební firmy. Zatímco ještě v roce 2008 na českém trhu působilo 767 firem s více než 50 zaměstnanci, loni jich bylo 603. Výrazně se snížil i počet všech lidí, které stavebnictví zaměstnává. Před začátkem propadu, tedy v roce 2008, v oboru pracovalo 416.142 lidí, na konci loňského roku jejich počet klesl na 380.586, tedy o 11,3 procenta.
 
zdroj: ČTK