Štít Strahova se po 50. letech vrátil do Prahy

Štít Strahova o cenu Ladislava Štajnera, silniční závody historických motocyklů, se po dlouhých 50. letech vrátily na strahovský okruh. Jedinečná podívaná plná adrenalinu se konala v sobotu 11. srpna 2012 pod záštitou starostky Prahy 6 Marie Kousalíkové.

„Jsme rádi, že se tradiční závody motocyklů na Prahu 6 opět vrátily a věříme, že jejich obliba mezi diváky s každým ročníkem poroste,“ říká k akci starostka. Závody se jeli jako Přebor ČR klasik ve třídách do 175 ccm, do 250 ccm, 300 – 500 ccm, dále pak Pohár SZM třídy 125 ccm SP a třída sidecar, která je pro diváky nejatraktivnější.

Štít Strahova nabídl podívanou jak na historické stoje, tak na moderní motocykly. Zúčastnili se ho jezdci z celé Evropy, kteří vytvořili jedinečnou podívanou pro diváky. Start i cíl byl umístěn pod tribunou Velkého strahovského stadionu, depo jezdců pak v ulici Zátopkova. Velkoplošné obrazovky v prostoru startu a cíle přenášely aktuální dění závodu.
 
Pro návštěvníky byly zajištěny bezpečné divácké zóny a také výstava veteránů. V 9 hodin ráno začaly kvalifikační tréninky, závody samotné pak přesně ve 14 hodin. „Jsem ráda, že si návštěvníci na tuto akci našli cestu v tak hojném počtu a svou účastí podpořili znovuzrození Štítu Strahova a český motocyklový sport vůbec“, uzavřela starostka. 
 
Výsledky kategorií:
 
Třída klasik do 175 ccm – Miloš Thér (CZ) – stroj ČZ – čas 17:47
 
Třída klasik do 250 ccm – Lubomír Koudelka (CZ) – stroj Yamaha – čas 16:33
 
Třída klasik do 350 ccm – Vítězslav Hatan (CZ) – stroj Yamaha – čas 16:05
 
Třída klasik do 500 ccm – Johan Furbock (AUT) – stroj Weslake – čas 16:48
 
Pohár SZM třídy 125 ccm – Radek Lamich (CZ) – stroj Aprilia – čas 21:53
 
Třída sidecar – Jan Bednář (CZ) – stroj Honda