SÚKL pomůže pokrýt výpadek po zrušení poplatků u lékaře

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zřejmě pomůže pokrýt část výpadku příjmů, které chybí ve zdravotnictví po zrušení třicetikorunových regulačních poplatků za návštěvu lékaře. Do státní pokladny má ještě letos převést nevyužitých 1,7 miliardy korun. Umožní to novela, kterou dnes schválil Senát. Normu dostane k podpisu prezident. 

SÚKL má na zvláštním účtu přes dvě miliardy korun, připomenula senátorka a lékařka Alena Dernerová (za Severočechy.cz). Rezervy měl na nové projekty, jako jsou zavádění systému elektronických receptů a rozhodování o cenách a úhradách zdravotnických prostředků. Z těchto projektů zatím sešlo. 
    
Proti novele se postavil další lékař, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), podle něhož je SÚKL trestán za to, že dobře hospodařil. "SÚKL vydělal peníze, tak je mu vezmeme, aby se mohlo rozdávat," prohlásil Sobotka, který neúspěšně navrhoval zamítnutí novely. 
    
Senátor Jiří Čunek z vládní KDU-ČSL dal na zvážení, zda neobnovit poplatky za pobyt v nemocnici. Proti tomu se ostře vymezil místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD), podle něhož se jsou poplatky nepřijatelnou "daní z nemoci". 
    
Výpadek příjmů z regulačních poplatků má letos činit asi 4,2 miliardy korun, z toho u ambulancí a lékáren to bude podle dřívějších propočtů asi 3,27 miliardy korun. Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od loňského ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovit. 
    
Stát chce novelou pomoci také pražské Nemocnici Na Bulovce a brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny. Do obou nemocnic by mělo jít kvůli jejich špatné ekonomické situaci celkem 700 milionů korun. Bez finanční injekce by byl ohrožen výkon stanoveného rozsahu zdravotní péče, píše se v důvodové zprávě. Brněnská nemocnice by prý musela poskytování péče úplně přerušit. 
 
zdroj: ČTK