TOKOZ představuje mechatronickou vložku ePRO, bude první plně certifikovanou v bezpečnostní třídě 3

Žďárský výrobce zámků a kování TOKOZ představil novou mechatronickou zámkovou vložku TOKOZ ePRO. Konstrukčně vychází z předchozí úspěšné patentově chráněné vložky TOKOZ PRO 300, kterou obohacuje o elektronické součásti. Přidáním elektroniky nebyly nijak oslabeny parametry mechanické odolnosti, jako tomu bývá u obdobných produktů, výrobek tedy bude mít odpovídající certifikáty odolnosti. Vložka je primárně určena pro zabezpečení objektů, které vyžadují víceúrovňové řízení přístupu s flexibilní správou. Výhodou je také možnost využití elektronického klíče pro odemykání mechanických vložek z rodiny PRO. Vložka ePRO, která byla představena na veletrhu v německém Essenu, se do prodeje dostane na začátku roku 2017.  

Vložka TOKOZ ePRO vznikla na základě poptávky po mechatronické cylindrické vložce, která by v sobě spojovala vysokou bezpečnost, odolnost a zároveň umožňovala autorizovat přístupové klíče. To vše v prostředí, které neumožňuje stavební úpravy anebo nemá vlastní přívod energie, případně je vystaveno extrémním povětrnostním podmínkám či nečistotám. Vložka tedy bude vhodná pro průmyslové objekty, jako jsou elektrické rozvodny, plynové stanice, stavby ropného průmyslu, zemědělské objekty, dopravní areály nebo kontejnerová překladiště, sloužit má však také k zabezpečení primárních cest u strategických objektů, jako jsou trafostanice, vodárny nebo armádní areály. Využití najde i v nemocnicích, školách nebo věznicích, kde může chránit primární a sekundární přístupové cesty. Díky příznivé ceně však může být zajímavá i pro bytové nebo rodinné domy.

Díky konstrukci vložky TOKOZ PRO 300 bude i vložka ePRO certifikována normami v bezpečnostní třídě 3. Certifikace se týká i samostatné vložky bez přídavného zabezpečení, což u mechatronických systémů nebývá obvyklé. Vnitřní mechanismus vložky na bázi rotačních stavítek je 100% odolný proti bumpingu a planžetování, čelo vložky se při pokusu o odvrtání roztočí spolu s vrtákem. Elektronické součástky jsou umístěny v obtížně dostupném místě a jejich případným odvrtáním nedojde k odemčení vložky. Vložka ePRO se instaluje do běžného DIN europrofilu a klíče k ní jsou kompatibilní s rodinou všech zámků TOKOZ PRO.

„Kombinací prověřené cylindrické vložky TOKOZ PRO a elektronických funkcí vznikl vysoce odolný a spolehlivý mechanismus, který obstojí i v extrémním prostředí, a zároveň přináší výhody snadné správy a autorizace přístupů. Vložka bude mít plnou certifikaci na bezpečnostní třídu 3 dle normy ČSN EN 1303, byla tedy testována bez přídavného kování nebo překrytí, což na trhu rozhodně není samozřejmost,“ uvádí Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti TOKOZ. „Počínaje veletrhem Security Essen ho představujeme odborné veřejnosti, nasazení do prodeje očekáváme v úvodu roku 2017.“