Unikátní kniha přibližuje záchranu táborské zoo

Papoušek ara zelenokřídlý stojí za záchranou zkrachovalé táborské zoologické zahrady. Právě pro dva zástupce tohoto druhu původně jel úspěšný pražský developer a milovník zvířat Evžen Korec do Tábora, nakonec však odjel s celou zahradou. Tento už poměrně známý příběh záchrany desítek zvířat, kterým hrozil rozprodej a některým i usmrcení, přináší unikátní kniha Evžena Korce „Jak jsem zachránil zoo v Táboře“. Publikace, která právě dnes vychází, však přináší i další méně známé okolnosti převzetí zoologické zahrady.  

„Z rozjímání nad nejvhodnějšími dispozicemi bytů mě vytrhl až příjezd do zoologické zahrady. I když – označení zoologická zahrada mi v tu chvíli přišlo hodně nadnesené. Čekal mě jeden z nejsmutnějších pohledů, které jsem v životě viděl. Zvířata zavřená v nevyhovujících klecích a kolem bezcílně pobíhajících pár ošetřovatelů, kteří na profesionály příliš nevypadali,“ popisuje v knize její autor a ředitel ZOO Tábor Evžen Korec první dojmy z tehdejší táborské zoo. Ty se po první procházce areálem ještě umocnily, což vedlo ke konečnému rozhodnutí koupit místo dvou papoušků celou zoologickou zahradu.

Kniha obšírně popisuje okolnosti záchrany zoologické zahrady i první dny a týdny po příchodu nového majitele. Obsahuje také známé i méně známé příběhy zvířat chovaných v ZOO Tábor, z nichž některé zveřejňujeme vůbec poprvé, a spousty barevných fotografií zvířat. „Kniha je ideálním vánočním dárkem nejen pro příznivce naší zoologické zahrady, ale pro všechny milovníky zvířat. Koupit ji můžete v našem e-shopu či u vybraných velkých knihkupců,“ radí Korec.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor je zároveň nejmladší zoologická zahrada v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. Jen do konce roku ji navštívilo přes 50 tisíc lidí. Otevřena je od listopadu pouze o víkendech a vybraných svátcích od 9:00 do 16:00. Hlavním posláním zahrady je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 250 zvířat takřka 70 živočišných druhů. Generálním partnerem je lídr developerské výstavby v ČR EKOSPOL.

Anotace knihy:

Fascinující příběh záchrany desítek zvířat před jistou smrtí, který na jaře 2015 sledoval prostřednictvím médií celý národ. Táborská zoologická zahrada zkrachovala a věřitelé chtěli utratit některá i vzácná zvířata. Zdálo se, že jejich osud je zpečetěn. Do hry se ale na poslední chvíli vložil úspěšný podnikatel a milovník zvířat Evžen Korec, který ZOO Tábor postavil opět na nohy. Vůbec poprvé si můžete přečíst, co koupi předcházelo a jaké faktory hrály při rozhodování hlavní roli. Jak vypadala Korcova první návštěva zubožené zoologické zahrady v Táboře? Jaké problémy čekaly na nového majitele? A dá se vůbec zoologická zahrada řídit pouze s kalkulačkou v ruce? To a mnohé další zajímavosti z fungování ZOO Tábor zjistíte v této knize. Nahlédněte s námi i do těch částí zoologické zahrady, které běžně zůstávají návštěvníkům skryté. Součástí knihy jsou i neobvyklé příběhy zvířat chovaných v ZOO Tábor a spousta pěkných fotek.