V Klokáncích může být zatím víc dětí, Marksová jim dala výjimku

V Klokáncích může pobývat víc dětí, než povoluje zákon o sociálně právní ochraně. Podle normy v jednom domově pro okamžitou pomoc dětem v tísni může být maximálně 28 chlapců a děvčat. Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) proto šesti těmto zařízením udělila znovu výjimku, aby je některé děti nemusely opustit, a to do konce letošního roku. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva práce Petr Habáň. 

Pravidla změnil zákon o sociálně právní ochraně dětí, který platí od loňska. Podle něj může být v domově pro okamžitou pomoc maximálně 28 dětí. Zařízení měla na změnu rok. Děti by v těchto domovech neměly být déle než půl roku, ve výjimečných případech pak maximálně 12 měsíců. Jeden zaměstnanec se může současně starat maximálně o čtyři děti. Zákon má podle mluvčího "postupně omezovat provoz velkokapacitních" ústavů a nahradit je menšími rodinnými domovy či péčí u pěstounů. 
    
Klokánky provozuje Fond ohrožených dětí. Na splnění pravidel dostaly už jednu výjimku, a to do konce května. Šesti zařízením se stanovený počet dětí ale snížit nepodařilo. Celkem se to týká pěti desítek chlapců a děvčat, co potřebují pomoc. 
    
"S ohledem na Fondem ohrožených dětí deklarovanou průměrnou dobu pobytu dítěte v zařízení v délce šesti měsíců lze předpokládat, že postupným propouštěním dětí dojde přirozeně ke snížení počtu dětí na zákonnou, respektive výjimkou povolenou kapacitu," uvedl mluvčí. 
    
Ke konci loňského roku v Česku fungovalo 81 zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Celkem 39 zřizují kraje, pět obce a zbytek neziskové organizace. V těchto domovech bylo 1087 míst.
 
zdroj: ČTK