V přírodním divadle v Šárce bude mít premiéru Dalibor

V přírodním divadle v Šárce zazní v neděli 4. září opera Bedřicha Smetany Dalibor. Vystoupí sólisté a orchestr Národního divadla a Státní opery Prahy a v hlavní roli se představí slovenský tenorista Michal Lehotský. Orchestr povede Jan Chalupecký. Spoluúčinkovat bude Kühnův smíšený sbor. Vstup na akci, která začne v 14:00, je zdarma a lidé si s sebou mohou vzít dokonce i psy.

V dalších rolích se představí Luděk Vele jako žalářník Beneš, Aleš Briscein jako Vítek a v roli velitele královské hradní stráže Budivoje vystoupí Pavel Horáček. Selské děvče na Daliborových statcích ztvární sopranistka Jana Sibera, která se zúčastní obnovených představení opery v přírodním divadle v pražské Šárce už posedmé.

"Když jsem byla na festivalu v Bayreuthu, chlubili se mi tam, že na jedno představení Wagnerovy opery přijdou až dva tisíce diváků. A nám sem do Šárky chodí už přes deset tisíc lidí, dokonce tu bylo i 14 000 – a doufám, že letos se k rekordu přiblížíme," řekla včera k představení starostka Prahy 6 Marie Kousalíková. Představení je podle ní součástí oslav Dnů Prahy 6 a městská část na ně přispěla milionem korun; zbývajících 250 tisíc bylo od sponzora.

Přírodní divadlo v Šárce vzniklo v roce 1913 a mělo tehdy kapacitu deset tisíc sedících a osm tisíc stojících diváků. Dnes se zájemci o operu musejí spokojit se sezením na trávě – zpravidla si nosí skládací židličky nebo přikrývky, jež mohou dobře posloužit i v případě deště. "Podle meteorologů se ale zatím deště tuto neděli obávat nemusíme," řekla Kousalíková.

"Když jsem poprvé vstoupila do toho prostoru, moc jsem nevěřila, že by tam mohli přijít nějací lidé, nakonec jsem byla šokovaná tím množstvím návštěvníků. Hrozně mě to vzalo za srdce a jsem moc ráda, když mě každý rok pořadatelé osloví," řekla členka Národního divadla Sibera.

Smetanovu Prodanou nevěstu v roce 2005 vidělo 5000 návštěvníků, loni Libuše přilákala 12.000 zájemců. Vedle Smetanových děl v Šárce uvedli Rusalku a Jakobína Antonína Dvořáka. "Snažíme se uvádět české tituly a Jakobín je vzhledem ke své náročnosti výzvou," uvedla organizátorka akce Jana Divišová.

Dalibor je opera o třech dějstvích na libreto Josefa Wenziga v překladu Ervína Špindlera. Smetana ji napsal v letech 1866 až 1867, premiéru měla v květnu 1868 v Novoměstském divadle v Praze při příležitosti položení základního kamene Národního divadla. Operu dirigoval sám Smetana.

Hlavní postavou stejnojmenné opery je rytíř Dalibor z Kozojed, který byl vězněn za vlády Vladislava II. Jagellonského ve věži Pražského hradu, nazvané podle této události Daliborka. Děj se odehrává v 15. století.

Nedělní představení opery bude doprovázet tradiční výstava Mezi stromy věnovaná historii přírodního divadla v Šárce a novodobým představením od roku 2005. Připravuje ji Taťána Součková z materiálů Archivu Národního divadla, divadelního oddělení Národního muzea, Muzea Bedřicha Smetany a dobového tisku.

Příchod do šáreckého přírodního divadla je od stanice tramvají 20 a 26 Nádraží Veleslavín směrem ke koupališti Džbán a odtamtud po vyznačené turistické trase. Cesta trvá asi půl hodiny, pro tělesně postižené diváky bude připraven odvoz auty od budovy Aritmy.

Činnost přírodního divadla v Šárce zahájila 16. května 1913 inscenace Prodané nevěsty. Do roku 1922 pak uvedlo 16 inscenací. V dobách největší slávy se do tohoto plenérového prostoru vešlo 10.000 sedících diváků, míst k stání bylo 8000. Přírodní pražská scéna tehdy disponovala podzemním skladištěm kulis včetně šaten a prostorem pro orchestr. Celková hrací plocha obsáhla 4000 metrů čtverečních.

www.praha6.cz