Ve vietnamské tržnici Sapa se nejspíš perou špinavé peníze

Pohyb peněz při obchodování vietnamské komunity v největší pražské tržnici Sapa podle kontrarozvědky nasvědčuje praní špinavých peněz. Napsala to Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě, která byla ve středu zveřejněna. Agenti zaznamenali podezřelé finanční operace zejména u dovozu zboží z Asie. I přes zjištěné nelegální aktivity nevnímá BIS tržnici SAPA jako zásadní riziko pro bezpečnost státu.

BIS podle své zprávy zaznamenala u vietnamského organizovaného zločinu "netransparentní toky finančních prostředků, o nichž lze předpokládat, že byly předmětem legalizace výnosů z trestné činnosti". Informační služba uvedla, že například několik rodinných firem v tržnici Sapa nabízelo propracovaný systém služeb při dovozu podhodnoceného zboží z Asie a v přesunu peněz z ČR do Vietnamu a Číny.

Tajné služby informovaly o podezřeních týkajících se areálu Sapa, v němž žije početná vietnamská komunita, už loni a zabýval se jimi také branný a bezpečnostní výbor sněmovny. Podle policie se v tržnici také vyskytují drogy, bují tam organizovaný zločin a vznikají velké daňové úniky. Vedení místní radnice si v souvislosti se Sapou stěžuje na zvyšující se kriminalitu a nárůst počtu narkomanů.
 
Společnost Saparia, která areál vlastní a prostory v ní pronajímá, ale tvrdí, že podnikatelské vztahy jsou v souladu s českými právními předpisy. V areálu se podle společnosti v poslední době nestal žádný vážnější trestný čin. Také Česko-vietnamská společnost informace o zvyšující se kriminalitě odmítá a považuje je za účelové.
 
zdroj: ČTK