Vláda schválila zachování daňového zvýhodnění nafty pro zemědělce

Vláda dnes schválila návrh na zachování daňového zvýhodnění nafty pro zemědělce na loňské úrovni, kdy dostali zpět zhruba 1,3 miliardy Kč. Takzvaná zelená nafta byla ke konci loňského roku v Česku zrušena. Vláda by chtěla podporu obnovit ještě letos na stejné úrovni jako loni, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). 

"Vláda se dnes shodla, že v souladu s koaliční smlouvou se k tzv. zelené naftě vrátíme ještě letos. Bude připravena novela zákona o spotřební dani a vracíme se k podpoře na stejné úrovni jako v roce 2013. Byli bychom rádi, kdyby byl zákon účinný již letos. První možný termín je 1. červenec," uvedl premiér. Zároveň dodal, že pro návrh hlasovala vláda jednomyslně, jen ministr financí Andrej Babiš (ANO) se kvůli možnému střetu zájmů hlasování zdržel. Babiš je majitelem Agrofertu, který by zvýhodnění u nafty rovněž využíval. 
    
Podle Sobotky většina států EU daňové zvýhodnění uplatňuje, a čeští zemědělci by tak na společném unijním trhu byli znevýhodněni. 
    
"Znovuzavedení „zelené nafty“ je systémovým krokem zpátky, který zkomplikuje správu daně, zvýší administrativní náklady státu a především otevře obrovský prostor k daňovým únikům," reagoval na krok vlády místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Vláda by v případě podpory zemědělců měla spíše sáhnout k podpoře ve formě dotací. "Není potřeba kvůli tomu křivit daňový systém a otvírat dveře daňovým únikům," dodal Kalousek. 
    
Vláda Petra Nečase v roce 2012 v rámci úsporných opatření nejprve schválila úplné zrušení zelené nafty. Zemědělci následně na protest na řadě míst země zpomalovali protestními jízdami strojů dopravu na silnicích. Nečasův kabinet následně své rozhodnutí zmírnil, ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunul a pro rok 2013 pouze snížil vratku z původních 60 na 40 procent. Ke konci loňského roku byla zelená nafta zrušena úplně. 
    
Vláda premiéra Bohuslava Sobotky se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě. 
    
Na základě nové analýzy ministerstva zemědělství slevu na daních zemědělcům z členských států EU neposkytují pouze Rakousko, Bulharsko, Nizozemsko a Slovensko. MZe navrhovalo a vláda schválila zachovat vracení daně na současné úrovni, kdy zemědělci mohou dostat zpět 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné nafty s bio příměsí. 
    
Roční výše vratky by měla dosáhnout podobně jako loni zhruba 1,28 miliardy korun. "V případě, že bude umožněno žádat o vrácení spotřební daně za naftu spotřebovanou od června, je hodnota této vratky spotřební daně odhadnuta na výši zhruba 0,85 miliardy korun," uvedlo v materiálech ministerstvo zemědělství.
 
zdroj: ČTK