Vrchní soud zpřísnil trest za vraždu metanolem na 14 let vězení

Odvolací pražský vrchní soud dnes zpřísnil trest za vraždu ženy směsí smrtelně jedovatého metanolu a vodky z 11 na 14 let vězení. Šedesátiletý muž údajně chtěl, aby úřady ženu považovaly za oběť metanolové aféry. Muž podle dnešního verdiktu bývalou manželku usmrtil po předchozím uvážení, a šlo tak o zvlášť závažný zločin vraždy. Rozsudek je pravomocný. Odsouzený může ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu, nástup do vězení se tím ale neodloží. 

Proti listopadovému rozsudku Městského soudu v Praze, který muže poslal na 11 let do vězení, se odvolal státní zástupce i obžalovaný. Soud tehdy dospěl k závěru, že muž nevraždil s rozmyslem, ale vlivem déle trvajícího afektu, za což mu hrozilo deset až 18 let za mřížemi. Vrchní soud ale dnes rozhodl, že to byla promyšlená a do několika fází připravená vražda. 
    
Za tento čin z loňského března muži hrozilo 12 až 20 let vězení, žalobce navrhoval 16 let. Soudkyně Jaroslava Maternová uvedla, že ve prospěch obžalovaného sehrál roli jeho dosavadní řádný život a "určitá provokace poškozené, která byla závislá na alkoholu a jejíž chování bylo někdy v rodině i na veřejnosti nepřijatelné." Podle ní sice mohl obžalovaný prožívat při soužití s exmanželkou ve společném bytě dlouhodobě stres, čin ale nebyl výsledkem afektu. Soudkyně také přihlédla k věku obžalovaného a k vyjádření znalce, podle kterého je šance na jeho nápravu příznivá. 
    
Soudkyně zdůraznila, že se muž přiznal ke smíchání metanolu a vodky, přičemž považuje za nesmyslné jeho tvrzení, že "byl zvědavý, jak to chutná." Z médií prý musel vědět o následcích působení metanolu, po jehož požití může člověk oslepnout i zemřít, a zdravě uvažující člověk by takové riziko nepodstoupil. Podle Maternové využil aktuální metanolové aféry, ve sklepě domu na pražském Chodově smíchal tekutiny a dal je do lednice ve společné předsíni bytu s vědomím, že žena je právě v období silného pití a vodku mu upíjí. Nastražil tam prý dvě láhve. 
    
Poté, kdy se jedovaté směsi napila, ještě čtyři dny čekal, co se bude dít. "Jeho jednání nese znaky rafinovanosti a záludnosti, kdy vlastně očekával, zda dojde k úmrtí," dodala soudkyně. Exmanželku pak našel v ložnici klečící mezi postelemi bez známek života a zavolal záchranku. Muž se k verdiktu nevyjádřil, již dříve ale svou vinu popíral. 
    
Obžalovaný také tvrdil, že cestou ze sklepa do bytu vypil ve výtahu několik loků směsi, po které měl potom střevní problémy. Směs mu prý bylo líto vyhodit, protože ji chtěl využít například na lakování dřeva. Proto ji údajně uschoval do lednice. Soudní znalec ale uvedl, že směs byla silná a způsobila by mu mnohem závažnější problémy, než které uvedl. 
    
Podle obžaloby se muž rozvedl s o rok mladší manželkou v roce 2000, byt ale dále sdíleli. Stále častěji se hádali, k čemuž přispíval i ženin alkoholismus. Muž se prý proto rozhodl, že ji usmrtí. 
 
zdroj: ČTK