Za vraždu dědy a pokus o vraždu jeho družky uložil soud 24 let

Vrchní soud v Praze dnes snížil dvaadvacetiletému Martinu Kralovi, který podle obžaloby zavraždil svého dědu a pokusil se zabít i jeho družku, trest o dva roky. Muž tak s definitivní platností ve vězení stráví 24 let. Kromě toho musí zaplatit pozůstalým přes 600.000 korun. Kral se před soudem doznal, že útok naplánoval. K činu ho prý dohnala finanční a psychická tíseň. Údajně očekával, že u dědy v bytě najde více než milion korun. 

Drama se odehrálo loni v listopadu v Praze 5. Kral si nejdříve připravil pepřový sprej, kuchyňský nůž a zazvonil u svého dědy v bytě s tím, že mu jde vrátit půjčené peníze. Ve chvíli, kdy pětašedesátiletý muž sjel výtahem ke vchodovým dveřím, Kral mu podle obžaloby nastříkal sprej do obličeje a pětkrát jej bodl. Muž na místě zemřel na selhání srdce, podle smrt nastala během několika desítek vteřin. 
    
Mladík pak svou oběť odtáhl do sklepa, kde jí stáhl kalhoty, kterými utřel krev před výtahem. Poté vyšel do desátého patra domu, kde měl jeho děda byt. Sám si odemkl a zaútočil nožem i na dědovu družku. Když se napadené podařilo nůž Kralovi z ruky vyrazit, zaútočil na ni střepem z rozbitého zrcadla. Kral ženu podle spisu bodl dvakrát a údajně se ji snažil také uškrtit. Přestal až ve chvíli, kdy na něho křičel a z plynové pistole střílel jeden z podnájemníků, který se zrovna v bytě nacházel. 
    
Odvolací soud šestadvacetiletý trest Kralovi zmírnil zejména proto, že jeho čin podle názoru soudu nebyl spáchán zvlášť trýznivým způsobem, přestože jej tak prvostupňový soud kvalifikoval. "Pro takový závěr nejsou ve spise žádné podklady. O zvlášť trýznivý způsob se jedná, pokud pachatel úmyslně prodlužuje útrapy spojené s usmrcením poškozeného. O nic takového se v tomto případě nejednalo," řekl předseda trestního senátu Jiří Lněnička. 
    
Podle něho byl Kralův motiv k činu jednoznačně zištný. "Fakt, že mu odpadl jeden kvalifikační moment, tedy ten trýznivý způsob, jsme museli nějak zohlednit. Uložili jsme tedy trest, který je poněkud mírnější, ale stále ještě v polovině trestní sazby výjimečného trestu, který v tomto případě činí 20 až 30 let," zdůvodnil kratší výměru trestu soudce. 
    
Mladík již dříve u soudu prohlásil, že k vraždě ho dohnala tehdejší tísnivá situace, kdy neměl domov a žil na ulici. Domníval se, že si díky penězům pronajme byt v Praze. "Je mi to líto. Bude mě to pronásledovat celý život. Vím, že se to nedá vrátit," uvedl dnes před soudem Kral. 
 
zdroj: ČTK