Právě se nacházíte:

Zacvičte si ZUMBU

Nevíte co je ZUMBA?Věci, které vzniknou omylem, bývají obvykle geniální. A stejně tak vlastně omylem vznikla před deseti lety zumba, tedy tanec včelky. Zumba totiž v překladu znamená „hýbej se rychle jako včelka“.

Když si choreograf a tanečník Alberto Perez zapomněl přinést na svoji hodinu aerobiku připravené skladby, musel improvizovat a tak pustil svoje oblíbené latinsko-americké skladby. Hodina měla takový úspěch, že se z ní zanedlouho stalo oficiální cvičení – Zumba.

Kombinuje latinskoamerickou hudbu s tanečními a aerobními pohyby. Při Zumbě zapomenete, že vlastně cvičíte. Motivuje tělo k účinnému spalování tuků, posilování všech svalových skupin, využití maximálního rozsahu pohybu a posílení kardiovaskulárního systému. Kromě toho je Zumba díky svému tanečnímu základu zábavná a co se naučíte, můžete s úspěchem použít i na večírku. Jako každý pohyb zlepšuje i náladu, odbourává stres a zvyšuje sebevědomí.
Pokud si myslíte, že si na hodině Zumby poklidně zatančíte, budete překvapeni. Pohyby se stále mění a všechny prvky se provádí v rozdílném tempu, takže jde o výbornou aerobní aktivitu, při kterém spálíte přebytečné kalorie (při hodině zumby spálíte 600-1000 kalorií) a zároveň se budete bavit. Nemusíte se bát stereotypu a navíc zapojíte skoro všechny svaly v těle, především však ruce, nohy, trup, zadek, bříško a nejdůležitější sval Vašeho těla - srdce.

Nejpoužívanější taneční styly v Zumbě

Bachata je původem z Dominikánské republiky. Romantický tanec, kde většinou převažují smutné texty písní. Původně se nazývala amargue, což znamená “hořký“.

Bollywood je indický filmový tanec. Název vznikl spojením slov Bombay a Hollywood. Indický lidový tanec obohacený o prvky latinskoamerické, španělské a orientální.

Belly Dance je tanec charakterizovaný jemnými, plujícími, smyslnými pohyby těla, doprovázenými různým třesením a chvěním.

Calypso má původ v Karibiku a pravděpodobně se vyvinulo z trinidadské calendy, což byly písně, kterými oslavovalo „černé obyvatelstvo“ zrušení otrokářství.

Cumbia pochází z jihoamerické Kolumbie. Původně se jedná o tanec otroků, což je patrné i na základních krocích, kde jedna noha je vždy jakoby obtěžkaná koulí nebo řetězem a tak trochu se plouží za tou druhou. Typickým nástrojem je perkuse, guiro, akordeón a tambora.

Cha Cha je tanec kubánského původu. Její základy vzešly z tanců mambo a rumba. Je velmi bezstarostná a svěží s prvky flirtování a koketování.

Flamenco je velmi temperamentní tanec, za jehož kolébku se považuje Andalusie, ale pravděpodobně vychází z podobného cikánského tance. V hudbě převažují kytary.

Mambo má původ v Karibiku. Vyvinulo se pravděpodobně z rumby. Na ostrově Haiti je výraz "mambo" používán pro voodoo kněžku, která sloužila vesničanům jako poradkyně, léčitelka, jasnovidka, rádkyně a organizátorka veřejné zábavy.

Merengue je nejjednodušší rytmus, který v hodinách Zumby najdete. Připomíná pochodování s důrazem na každou dobu. Původ není zcela jasný, někdo jako kolébku označuje Dominikánskou republiku a někdo Haiti. Typické nástroje jsou tambora, kongo bubny, mambo trumpety a guiro. Často se objevuje ve spojení s prvky Hip Hopu.

Reggaeton je ovlivněn zejména Jamajkou, ale populární je nejvíce v Portoriku a Panamě. Obsahuje tvrdé rytmy a základem jsou bubny.

Salsa má kořeny na Kubě, v Africe a ve Španělsku ale populární se stala až v New Yorku a na Floridě, kde je slavná až dodneška. Slovo „salsa“ znamená v překladu ze španělštiny „pikantní omáčka“. Její hudba je ve čtyřčtvrtečním taktu, ale čtvrtá doba je vždy hluchá. Typickými nástroji jsou timbales, kongo bubny, clave, trumpeta a trombón. Je nejenom rychlá a plná emocí, může být naopak i romantická a pomalá.

Sambu známe jako tanec karnevalů. Pochází z Brazílie a je velice energická a plná vášně a temperamentu. Slovo „samba“ pochází z portugalštiny, kde výraz „semba“ znamená v překladu božská tanečnice.

Datum konání: 26.02.2011 od 10:00 do 11:30
Místo konání: Ústřední vojenská nemocnice, Praha 6, U nemocnice 1200

www.praha6.cz