Zahraniční mise přišly předloni armádu asi na 1,7 miliardy korun

Zahraniční mise české armády předloni stály zhruba 1,72 miliardy korun. Na dalších asi 93 milionů přišla potřebná technika a materiál, uvádí vládní informace, kterou dnes projednala Sněmovna. V roce 2010 mise stály armádu zhruba 2,1 miliardy korun. Nejdražší je dlouhodobě působení vojáků v Afghánistánu.

Zahraniční mise byly předloni původně rozpočtovány zhruba na 1,78 miliardy korun. Po rozpočtových změnách měly přijít na 1,55 miliardy, nakonec byly o 170 milionů dražší. Za dalších více než 90 milionů musela armáda pořídit například minomety, rušičky, radiostanice, přístroje nočního vidění a polní servisní pracoviště pozemní techniky. 

Afghánská mise měla předloni stát 1,45 miliardy, potom se rozpočet snížil na 1,3 miliardy. Skutečná cena činila 1,46 miliardy korun. Meziroční pokles byl o 230 milionů. Dalších 46,1 milionu předloni stála ochrana českého zastupitelského úřadu v Kábulu. 
    
Druhým nejnákladnějším kontingentem byla mise KFOR v Kosovu. Náklady ale byly 191,1 milionu proti původně předpokládaným 282,9 milionu korun. 
    
"Nasazení sil a prostředků v zahraničních operacích bylo v plném rozsahu hrazeno ze schváleného rozpočtu ministerstva obrany bez dodatečných požadavků na jeho navyšování," uvádí zpráva. 
    
Ještě na této schůzi budou poslanci pojednávat návrh na vyslání českých vojáků do Mali. Předloha uvádí, že letos by měla mise stát asi 135,3 milionu a následující rok zhruba 165,2 milionu korun. 
 
zdroj: ČTK