Kousalíková: Nejsmutnější je škola bez dětí

Ocenění prvního ročníku ankety "Škola mého srdce - O nejkrásnější školu Prahy 6" převzala dnes ráno z rukou starostky Prahy 6 Marie Kousalíkové a radního zodpovědného za školství Ondřeje Balatky ředitelka základní školy Červený vrch Jana Matoušová.

Pokud někdo z téměř 650 dětí základní školy Červený vrch očekával během své dnešní první vyučovací hodiny nějaké zkoušení nebo testy, byl určitě příjemně překvapen. Nestalo se. Naopak. Školu ovládla slavnostní nálada. Ráno se totiž téměř všichni žáci sešli před hlavním vchodem, aby převzali ocenění prestižní ankety „Škola mého srdce". A právem. O to, že vyhrála jejich škola – Červený vrch – se přičinili především samotní žáci. V anketním hlasování během uplynulého půlroku odevzdali totiž 578 platných hlasů. Celkem se ankety účastnilo 2874 soutěžících.

„Ocenění prvního ročníku ankety Škola mého srdce zcela po právu náleží právě vám a vaší škole. Svou účastí a aktivitou jste ukázali, že vám vaše škola skutečně na srdci leží"  řekla přítomným dětem a pedagogickému sboru starostka Prahy 6 Marie Kousalíková a dodala: „Přeji vám, aby jste i nadále tvořili takovýto skvělý celek – škola – žáci – učitelé. Krása školy totiž spočívá právě v jejích žácích. A není nic smutnějšího, nežli škola bez dětí."

Ondřej Balatka, radní zodpovědný za školství a autor této soutěže slíbil, že prvním ročníkem tato soutěž nekončí: „První ročník nás mile překvapil vysokou účastí. Proto budete mít možnost opět za rok své vítězství zopakovat, ale konkurence bude velká. O to být „nejkrásnější" se bude ucházet dalších čtrnáct škol a tím, a pevně v to věřím, i další tisíce dětí a rodičů."

Po slavnostním úvodu přišla na řadu fáze pracovní. Starostka Marie Kousalíková a ředitelka školy Jana Matoušová se shodly na potřebě dopravních úprav v okolí školy. "Denně používá objížďku přímo kolem naší školy a školky tisíce aut. A jediný přechod před školou používá několikrát denně stovky dětí," prozradila své obavy ředitelka Matoušová. Proto na dnešní odpoledne svolala starostka Kousalíková poradu s dopravními experty, kteří by měli určit taková opatření, která zabrání případné kolizi chodců s auty. "Kvůli výstavbě metra tu tato objížďka bude zhruba dva roky. A to je doba, na kterou se rozhodně vyplatí nějaká bezpečnostní opratření instalovat, ať už světelná upozornění, trvalá přítomnost strážníka nebo jiný dopravní režim s možností využití nových značek Kiss and Ride neboli místo krátkodobého zastavení. Obzvláště složitá situace před školou totiž nastává ve chvílích, kdy už tak zvýšený provoz doplní ještě přijíždějící rodiče vozící své děti do školy."

Městská část Praha 6 je zřizovatelem 15 základních škol. V roce 2010 městská část dokončila zásadní rekonstrukce všech objektů základních škol na svém území. Nově vytvořená metodika financování škol umožňuje financovat školám dostatečné provozní výdaje a zároveň motivuje školy k další profilaci a přizpůsobení se poptávce obyvatel Prahy 6.

www.praha6.cz