Nad vánočními trhy bdí pražští strážníci

Stejně jako každý rok i letos strážníci připomínají: nezapomínejte v předvánočních frontách a tlačenicích na opatrnost. Advent tradičně patří k obdobím, kdy statistiky krádeží stoupají, nestaňte se jejich součástí a svůj majetek si dobře ohlídejte. Obzvlášť to platí v tak frekventovaných místech, jako jsou obchodní centra nebo třeba vánoční farmářské trhy.

Své vánoční trhy má i Praha 6, a to na Vítězném náměstí, místě, které tradičně patří k nejfrekventovanějším na území šesté městské části. „Strážníci zde dbají především na zajištění veřejného pořádku a jejich přítomnost slouží jako prevence proti drobné kriminalitě, jako jsou kapesní krádeže či výtržnictví,“ uvedl ředitel Obvodního ředitelství městské policie Praha 6 Viktor Richter.

Zdejší strážníci kontrolují také povolení stánkařů a označení jejich stánků podle živnostenského zákona. Na místě je i dohled na prodej zakázaného zboží, ať už jde o podávání alkoholu mladistvým či prodej nebezpečné pyrotechniky.

Na předvánočních trzích je možné strážníky městské policie potkat v postatě nepřetržitě. „Lidé bývají během tohoto období značně roztržití a nesoustředění, proto je neustálá přítomnost strážníků namístě. Navíc strážníci lidem radí a upozorňují je na nedostatky při zajištění jejich osobních věcí,“ uvedl ředitel Richter.

Strážníci proto upozorňují: nikdy nepodléhejte mylné domněnce, že vám se něco takového stát nemůže, protože cizí ruku v kapse byste přeci cítili. „Vždy mějte dohled nad svými cennostmi, ať už jde o doklady, mobilní telefon nebo další věci ve vaší tašce. Během nákupů buďte opatrní a věci vždy dobře ukládejte zpátky do tašky. Nenechte se při tom nikým rozptylovat  a dbejte na to, abyste tašku pořádně zavřeli,“ upozorňuje ředitel Richter.

Pozor si ale dejte také na parkovišti, a to nejen když od auta odcházíte, ale také při přendavání nákupu. Nikdy se například nepouštějte do řeči s někým, kdo vám chce prodat zaručeně kvalitní zboží, případně by si zrovna teď potřeboval v mapě objasnit cestu. Nepřestávejte věnovat pozornost autu, zvlášť odemčenému, jeho vykradení může být v takové chvíli záležitostí vteřin.