Po Hanspaulce běhá divočák

Na radnici se obrátili místní občané s informací, že v parku na Hanspaulce se objevil divočák. Radnice okamžitě požádala o pomoc příslušné úředníky Odboru ochrany prostředí Magistrátu hl.m.Prahy, do jejichž kompetence patří výskyt divoké zvěře na celém území hlavního města.

„Je zřejmé, že další pobývání tohoto zvířete v této frekventované lokalitě, kde často dochází ke střetům s lidmi, je neakceptovatelné. Úřadu ale není lhostejný osud divočáka, proto radnice Prahy 6 navrhla zajistit odborný přesun zvířete do vhodnějšího prostředí, případně do specializované záchranné stanice. Tedy takovým způsobem, aby nemuselo být přistoupeno k utracení tohoto jedince,“ řekl mluvčí Prahy 6 Martin Šalek.

O svém setkání s divočákem vypráví také místní občanka v dopise zaslaném na radnici: „Kolem půlnoci jsem se s přítelem a bratrem vracela domů. A tohle divoké prase jsme potkali. Já se samozřejmě hrozně lekla a začala ječet. Myslím, že takhle reaguje každý, protože člověk není zvyklý takové zvíře potkávat. Ale nebylo ani trochu nebezpečné. Prase se k nám přiblížilo asi na půl metru, prostě na dosah ruky a vesele začalo okolo nás kroužit a pochrochtávat si a takhle nás doprovodilo až nahoru,“ stojí v dopise. Pisatelka také vyjádřila obavu o jeho život: „Moc doufám, že ho nikdo nezastřelí. Byla by to hrozná škoda, když je ochočené a zvyklé na lidi a nijak je neohrožuje.“

Výskyt divočáka byl na Hanspaulce zaznamenám již dříve. Toto zvíře se údajně objevilo v této lokalitě v minulosti, když ho pracovníci stavební firmy našli sražené u silnice a chtěli ho převést k veterinárnímu ošetření, divočák však byl pouze omráčený a utekl jim.

www.praha6.cz