Praha 6 bude mít o půl miliardy nižší rozpočet než loni

Šestá pražská městská část bude mít letos zhruba o 587 milionů korun nižší rozpočet než loni. Praha 6 bude letos hospodařit s 805,58 milionu korun. Rozpočet včera po šestihodinové diskusi schválili zastupitelé městské části.

Praha 6 letos očekává zhruba stejné příjmy jako loni, a to 653,58 milionu. Výdaje předpokládá ve výši 805,58 milionu korun. Rozdíl městská část pokryje mimo jiné úspor z minulých let. Vrátí se jí také peníze, které po povodních v roce 2002 půjčila Praze 8.

"Letošní rozpočet je velmi úsporný. V oblasti veřejných financí došlo k poklesu dotací na výkon státní správy, proto jsme se i my museli uskrovnit," uvedla při předkládání rozpočtu starostka Marie Kousalíková (ODS). Nejvíce se podle starostky bude šetřit v kapitole vnitřní správa. Stejně jako ostatní městské části dostala Praha 6 také méně peněz od hlavního města, podle Kousalíkové tento pokles činí asi 15,9 milionu korun.

Z celkového objemu výdajů bude 650,58 milionu korun určeno na běžné výdaje, na investice dá radnice 155 milionů. Radnice chce investovat 51 milionů korun na výstavbu mateřské školy na Bílé hoře. Školka by podle radního Ondřeje Balatky (ODS) měla být dokončena v létě tak, aby v září mohl být zápis.

Miliony korun budou určeny na rekonstrukce domů v majetku městské části, asi dva miliony korun dá radnice na vyzdění bytových jader v domech na sídlišti Dědina. Tyto byty radnice nabízí seniorům v případech, pokud kvůli deregulaci nezvládnou platit nájemné. Dalších 2,5 milionu Praha 6 letos uvolní na vybudování památníku Nikoly Tesly.

Opozice rozpočet kritizovala. Zastupitelka Petra Kolínská (SZ) kritizovala údajně zvyšující se výdaje na Pelléovu vilu, kterou městská část využívá jako obřadní síň. Zastupiteli Alexandru Holubovi (TOP 09) se nelíbily náklady na plánovanou rekonstrukci parků Kotlářka a Hanspaulka, na kterou chce radnice dát osm milionů korun.

www.praha6.cz