Radnice Prahy 6 připravila na den stávky dopraváků alternativní program pro rodiče s dětmi

Čtvrteční dopravní stávka s tzv. "blokádou papalášů" má údajně blokovat také Evropskou ulici. To nepochybně způsobí potíže při pohybu do práce či do škol rodičům dětí v Praze 6. Krizový štáb Prahy 6 dnes řešil opatření pro rodiče těch dětí, kteří nemohou zůstat s dětmi doma a kteří budou mít problém se dostat do svých škol.

„Nejlepším řešením pro děti pro období stávky je být s rodiči doma. Ne vždy to ale jde, proto jsme připravili systém opatření, které jsou v našich silách, aby na naše občany stávka dolehla co nejméně,“ řekla starostka Marie Kousalíková.

„Chápeme, že rodiče, kteří nemohou zůstat doma a ani doma nechat své dítě, musí tuto situaci nějak řešit. Domluvili jsme proto několik základních škol a sportovních a volnočasových areálů, které jsou v docházkové vzdálenosti z různých míst v Praze 6,“ vysvětlil radní Prahy 6 Ondřej Balatka, který má na starosti školství. Radnici se podařilo domluvit 8 zařízení, které se o děti dokáží postarat. Je to opatření pro ty rodiče, kteří se nebudou schopni dostat do svých škol a přesto budou chtít se svými dítětem někam dojít či dojet (pokud jim to dopravní situace dovolí). Jedná se o Stadion mládeže na Kotlářce, koupaliště Petynka, Dětské dopravní hřiště na Vypichu, Dům dětí a mládeže Bílá hora a čtyři základní školy - Náměstí Interbrigády, Pod Marjánkou, Dědina a Červený vrch.

Dítě musí vždy přivést i vyzvednout rodič nebo zákonný zástupce a podepsat tzv. Dohodu o předání dítěte o dočasné péči. Formulář si rodiče mohou dopředu stáhnout z webu Prahy 6 nebo ho obdrží přímo na místě. (pozn. v případě, že organizace má vlastní formulář, je třeba akceptovat její verzi). Je také potřeba přemýšlet nad tím, jak se dítě během dne občerství. Proto je potřeba dítě vybavit svačinou a pitím, případně penězi pro nákup občerstvení (bufet na Stadionu mládeže Kotlářka nebo koupaliště Petynka).

Pečovatelská služba, Léčebna dlouhodobě nemocných, rozvor obědů seniorům i radnice je i v době stávky dopraváků v Praze 6 zajištěn. Ve středu 15.6. (8 – 18 hod.) i ve čtvrtek 16.6. (8 – 16 hod.) bude na radnici Prahy 6 fungovat i bezplatná krizová infolinka 800 100 290 určená pro dotazy ohledně situace v Praze 6 během stávky a také ohledně možností umístění svých dětí jinam nežli do své spádové školy. Mimo určené hodiny bude na této infolince záznamník, kde je možné zanechat vzkaz s kontaktem a pověřený pracovník následně tazatele kontaktuje. Dotazy je možné posílat také emailem na vpivonka@praha6.cz.

Seznam míst, které ve čtvrtek (16.6.) nad rámec zajistí program dětem:

Vhodné pro občany Dejvic, Bubenče, Hanspaulky, Hradčan

1/ Stadion mládeže Kotlářka
ul. Na Kotlářce 1
Režim: 8 – 15 hod., možnost nákupu občerstvení v místním bufetu. Kapacita de facto neomezená. K dispozici nafukovací hala i venkovní sportovní areál.

2/ ZŠ Nám. Interbrigády
ul. Ant. Čermáka 6
Režim: 8 – 14 hod., Kapacita pro 40 dětí. Možnosti sportovních aktivit uvnitř i venku.
Vhodné pro občany Břevnova, Střešovic, Petřin, Bílé hory

3/ Koupaliště Petynka
ul. Otevřená 4
Režim: 7 – 21 hod., možnost nákupu občerstvení v areálu. Kapacita pro cca 1500 lidí. Volný vstup pro školáky. Zde není pedagogický dozor, proto vstup volný pouze v doprovodu učitelů nebo rodičů či zákonných zástupců.

4/ ZŠ Pod Marjánkou
ul. Pod Marjánkou 2
Režim: 8 – 14 hod., Kapacita pro 50 dětí. K dispozici venkovní sportovní areál.

5/ Dětské dopravní hřiště na Vypichu DDM
ul. Na Vypichu 1a - těsně vedle obory Hvězda
Režim: 8 – 14 hod., Kapacita pro 30 dětí. K dispozici dopravní hřiště a také areál Hvězda a jeho předpolí.

6/ Dům dětí a mládeže Bílá hora
ul. U Boroviček 1
Různé režimy, podle využitých možností:
Klub 6 – kapacita pro 20 dětí, 8 – 18 hod.,
Hřiště – kapacita pro 20 dětí, 8 – 14 hod.
Výtvarná dílna – kapacita pro 15 dětí, 10 – 14 hod.
Vhodné pro občany Veleslavína, Vokovic, Červeného vrchu

7/ ZŠ Červený vrch
ul. Alžírská 26
Režim: 8 – 14 hod., Kapacita pro 20 dětí. K dispozici venkovní sportoviště a bazén.
Vhodné pro občany Liboce, Ruzyně, Dědiny

8/ ZŠ Dědina
ul. Žukovského 6
Režim: 8 – 14 hod., Kapacita pro 100 dětí. K dispozici venkovní sportoviště.