Senioři mají nové komunitní centrum

Radnice Prahy 6 otevírá první Komunitní seniorské centrum. To bude od 9. 9. 2010 fungovat v Domě s pečovatelskou službou ve Šlejnické ulici. Určeno je nejen jeho obyvatelům, ale i ostatním seniorům a občanům se zdravotním postižením z Prahy 6. Senioři se zde mohou scházet při pravidelných programech.

„Naším záměrem je zapojit seniory do aktivizačního programu, podpořit je v soběstačnosti a pomoci jim při předávání těchto dovedností a zkušeností dalším seniorům a spolubydlícím,“ říká radní pro sociální oblast Ondřej Balatka s tím, že jde o první podobné centrum v Praze 6. Právě radnice a její nově vzniklé oddělení péče o seniory přišlo s nápadem, jak využít prostory jídelny a zimní zahrady ve Šlejnické a nabídnout seniorům zajímavý pravidelný program, do kterého se mohou zapojit.

Nabízené aktivy jsou zdarma a jsou otevřeny všem seniorům z Prahy 6. Senioři se tak již od září mohou zúčastnit například relaxačního cvičení na židlích nebo tréninku paměti v rámci pravidelného týdenního programu. Ten je pak doplněn o přednášky o různých tématech, promítání filmů i společenské hry nebo poslech hudby a četbu. Ve výtvarných dílnách mohou procvičit fantazii i jemnou motoriku, v plánu jsou kurzy práce s počítačem.

„Programy povedou většinou dobrovolníci z námi oslovených škol a organizací,“ říká Jitka Kocherová, vedoucí odboru sociálních věcí radnice. Do spolupráce by se měly zapojit i Městská a Národní technická knihovna, Národní galerie, vysoké školy z Prahy 6 nebo sokolské organizace.

Policie ČR již v říjnu připraví sérii přednášek o bezpečnosti. V plánu jsou výstavy i taneční odpoledne. Radnice plánuje i to, že nabízené aktivity rozšíří do domu s pečovatelskou službou v Liboci. „Je zde již do mluveno jednou týdne relaxační cvičení na židlích, jedenkrát do měsíce promítání filmů s besedou a jedenkrát za 14 dní trénink paměti,“ sdělila Jitka Kocherová.