4 trendy technologické vychytávky, které zpříjemní vaše bydlení

Proměňte své bydlení díky technologickým vychytávkám, které pomohou ušetřit, zpříjemnit domov, ale i naladit atmosféru, přesně podle toho, jak se zrovna cítíte. Technologie dnes prostupují stále více do našich životů, a to se týká i bydlení. Chytré funkce už najdeme téměř u všech důležitých spotřebičů a patří k vybavení domácnosti – od vstupních dveří, přes osvětlení, pračky, až po bezpečnostní systémy. Buďte o krok blíže k chytrému bydlení a změňte ovládání některých základních funkcí svého domova, poslouchejte hudbu, která zůstává skrytá, nebo změňte svůj pohled do zrcadla.

Centralizujte rutinní funkce v domácnosti

Rozvoj chytré domácnosti spěje k centralizovanému a jednotnému ovládání – topení, osvětlení, hlasitosti přehrávání hudby, ale i například stahování projekčního plátna. „V tomto směru je proto účelné spojovat jednotlivé ovládací prvky do inteligentních funkčních celků, které jsou ovládány z jednoho centrálního bodu a fungují na jedné platformě. Dobrým řešením je zde využití iPadu, jeho nejrůznější aplikace jsou totiž schopné poskytnout bohatou nabídku ovládacích funkcí i velmi intuitivní rozhraní. Může se však stát, že i iPad je v některých případech během provozu poněkud těžkopádnějším nástrojem. Vhodným doplněním je proto dokovací stanice iRoom iBezel, která přichází s osmi fyzickými tlačítky, ke kterým je možné jednotlivě přiřadit nejčastěji používané funkce, a získat tak okamžitý přístup k ovládání osvětlení, audiovizuálních systémů, topení, klimatizace, zkrátka čehokoliv,“ říká Ondřej Žatečka ze společnosti Audiopro.

Ovládejte chytře také domácí klima

S jednoduchými chytrými funkcemi můžete ovládat vytápění, klimatizaci nebo žaluzie. Pro chytré vytápění stačí jednoduchá instalace chytrých hlavic topení plus centrálního termostatu a systém vás bude na slovo poslouchat. Při propojení s klimatizací vytvoříte doma příhodné klima i v teplých měsících. Ovládat vše můžete naprogramováním teploty pro každou místnost v domě či bytě v čase tak, jak potřebujete. „Chytrá řešení ovládání teploty jsou praktická zejména proto, že vám zajistí doma přesně takovou teplotu, jakou potřebujte. Vyhnete se tedy chladnu i přetopení a šetříte tak energii,“ vysvětluje Jan Kovalský z Energie ČS.

Systém můžete doplnit také o automatizované ovládání žaluzií, které vhodnou teplotu v domácnosti pomáhá zajistit. Řízení může být naprogramováno ve vztahu kupříkladu k intenzitě slunečních paprsků nebo denní době. A navíc, pokud se zdržujete mimo domov a nemáte dobrý pocit z toho, že máte žaluzie otevřené, můžete je zavřít pomocí chytrého telefonu nebo tabletu.

Zrcadlo nemusí zobrazovat jen váš obraz

Zrcadla už dávnou nejsou jen obyčejnou lesklou plochou, která pouze odráží obraz. Tyto interiérové doplňky nabízí řadu různých vylepšení a vychytávek, které zpříjemní jejich každodenní používání. Jedním z nich je dotykový senzor pro osvětlení zrcadla. Senzor neustále svítí, a zrcadlo tak dokáže šetrně posvítit ve ztemnělé místnosti, což je neocenitelným pomocníkem především v noci. „Samotný senzor totiž svítí stále, i když je zrcadlo zhasnuté. Stává se tak dobře viditelným orientačním bodem v místnosti, pokud se například potřebujete zorientovat v noci v koupelně, a zároveň se nechcete oslepit velkým světlem. Navíc je ovládání pomocí senzoru velmi intuitivní, takže si s ním dokáže poradit i malé dítě na noční cestě na toaletu, pokud si chce rozsvítit naplno,“ vysvětluje Lucie Hronová z české společnosti Amirro. Chytrá zrcadla dále nabízí také funkce jako je zabudované rádio, přehrávání hudby nebo třeba předpověď počasí.

Hudba, která zůstává neviditelná a lze ji ovládat i hlasem

Hudba zní a působí nejlépe, pokud je ukryta před našimi zraky. To je výraz nového trendu, který stojí zcela v protikladu velkých reproduktorů vévodících prostoru. Tento trend tak nechává z podlah a nábytku zmizet bedny i dráty a vše ukrývá do stěn a stropů. Vestavné reprosoustavy ani příslušenství tak již nemusí být na první pohled vidět, aby poskytovaly ten nejlepší hudební zážitek. Příkladem může být jedna z vestavných reprosoustav společnosti Origin Acoustics pro nejnáročnější posluchače, která vznikla ze spolupráce se značkou Bang & Olufsen. Jednotlivé komponenty je možné také spojovat do inteligentních funkčních celků. Origin Acoustics navíc do svých zvukových systémů umí integrovat hlasové ovládání, díky kterému lze ovládat zvuk televize, rádia či hudby v interiéru.