Archeologové objevili v Bubenči pole staré 6000 let

Nejstarší stopy orby na území Česka nalezli archeologové při výzkumu v ulici Ve Struhách. Vznik brázd lze podle odhadů odborníků datovat do doby staršího eneolitu (cca 3800 až 3500 př. n. l.).

Archeologové nalezli celkem čtyři nepravidelné paralelní brázdy o celkové délce 9 metrů. Široké jsou 8-10cm s maximální hloubkou 8cm. Nejstarší doklady o používání háků a jednoduchých pluhů se v rámci Evropy podle odborníků objevují v přibližně ve stejné době, tedy kolem roku 4000 před Kristem.

"Zpravidla se jedná o takzvanou křížovou orbu, avšak vyskytují se i případy jednoduchých paralelních linií, především pod mohylami. V tomto případě hovoříme o rituální orbě. Výjimečnost nálezu z Bubenče tkví ve skutečnosti, že nalezené paralelní linie pravděpodobně nelze pokládat za rituální orbu," napsali archeologové. Pokud se jejich domněnky potvrdí, bude objev z Bubenče důkazem o nejstarším zemědělském poli na uzemí ČR.

Více informací o tomto unikátním nálezu včetně fotografií najdete na webových stránkách Archeologického ústavu AV ČR: http://www.arup.cas.cz/ nebo např. na serveru iDnes.cz zde: http://praha.idnes.cz/archeologove-objevili-v-prazske-bubenci-nejstarsi-pole-na-nasem-uzemi-1e5-/praha-zpravy.aspx?c=A120116_151159_praha-zpravy_ab.