Nepřesnosti znalců i policie v případu Dary Rolins

Na nepřesnosti v dokumentaci policie a rozdílné závěry znalců v případu zpěvačky Dary Rolins obviněné z usmrcení z nedbalosti upozornilo dnešní jednání Obvodní soud pro Prahu 2, kde pokračovalo řešení předloňské smrtelné dopravní nehody z pražského Šáreckého údolí. Soudkyně Zuzana Zápalková jednání poté odročila na 16. května. Rolins, které hrozí až šestileté vězení, se z dnešního jednání omluvila.

Rolins se svým vozem Mercedes Benz v červenci 2010 projížděla ulicí V Šáreckém údolí. V pravotočivé zatáčce se střetla z nezjištěných příčin s řidičem na skútru. Muž po třech hodinách v nemocnici svým zraněním podlehl.

Z výslechu znalce v oboru silniční dopravy vyplynulo, že Rolins svým automobilem na málo přehledné silnici nevytvořila náhlou překážku a motocyklista na ni mohl reagovat. Jeho závěr, že výpověď Rolins považuje za technicky přijatelnou, soudkyně zpochybnila. Stejně tak s jeho výpočty a způsobem zpracování posudku nesouhlasili přítomní odborníci z Ústavu soudního inženýrství v Brně. "Uvědomujete si, že váš posudek rozhoduje o lidských osudech?" upozornila znalce soudkyně Zápalková. Znalec předvolaný obhajobou však na svých závěrech ohledně místa střetu automobilu s motocyklem trval, pouze připustil několik nepřesných vyjádření.

Z výslechů policistů, kteří nehodu vyšetřovali, vyšlo najevo, že v její dokumentaci byly nepřesnosti. Ty mohly podle obhajoby ovlivnit znalce, jejichž názory o místě střetu se rozcházejí. Protokol byl například opravován a některé fotografie z místa nehody dodány s časovou prodlevou. Podle zástupců Ústavu soudního inženýrství bylo pochybení policie napraveno a výsledky svědčí o tom, že pokud by Rolins jela ve svém jízdním pruhu, s motocyklem by se minula.

Zpěvačka je obviněná z usmrcení z nedbalosti. Loni žalobci zamítli stížnost, kterou si podala proti zahájení trestního stíhání. Obhájce Rolins neúspěšně podal námitku proti nedostatečnému času na zpracování znaleckých posudků a obvinil z podjatosti zástupce Ústavu soudního inženýrství.

V závěru dnešního jednání se soud zabýval okolnostmi úmrtí dvaašedesátiletého motocyklisty. Znalec v oboru soudního lékařství předvolaný obhajobou uvedl, že smrt nastala vinou poúrazového šoku s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu oběti. Upozornil, že muž byl před příjezdem do nemocnice při vědomí a pitevní zprávu označil za "neúplnou, nepřezkoumatelnou a vadnou". Proti tomu se ohradili zaměstnanci Ústřední vojenské nemocnice, kteří prováděli pitvu.

Populární zpěvačka čelila obvinění předloni, státní zástupkyně je však po její stížnosti stáhla pro nedostatek důkazů. O několik měsíců později ji však policie obvinila znovu, důvodem byl nový znalecký posudek, podle něhož jela v protisměru, a proto je za smrt řidiče zodpovědná.

zdroj: ČTK