Obchodníci s lihovinami budou muset mít koncesi

Prodejci kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin budou muset mít koncesi. Novelu živnostenského zákona, který oprávnění zavádí, dnes hladce schválil Senát. Předlohu, jež reaguje na loňskou metanolovou aféru a má pomoci potírat nelegální alkohol, musí ještě podepsat prezident. Svazu obchodu a cestovního ruchu normu považuje za zbytečnou. 

Novela zařazuje prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin do režimu koncesované živnosti, jako je tomu u jejich výroby. "Cílem úpravy je získat přehled o prodejcích lihu a lihovin a zefektivnit tak kontrolu nad prodejem této rizikové komodity," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala, podle kterého se tak zprůhlední trh s lihovinami. 
    
Koncesi dostane každý obchodník, který o ni požádá. Koncese nebude ani finančně omezena. Obchodníci i hostinští budou mít šest měsíců na to, aby o koncesi požádali. Zákon má vstoupit v účinnost 15 dní od svého vyhlášení. 
    
"Naše stanovisko se nemění. Zákon je podle náš zcela nadbytečný a k ničemu," uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. Svaz podle něj chtěl přísnější omezující podmínky pro prodejce lihovin. Prodávat tvrdý alkohol podle něj měly mít možnost například jen subjekty, které patří mezi plátce DPH. Nynější podoba zákona je podle Juračky "tupá" a pouze zvýší administrativní zátěž podnikatelů. 
    
Stát chce mít přehled o tom, ve kterých obchodech se tvrdý alkohol prodává. V tuzemsku je podle informací ministerstva průmyslu a obchodu celkem 185.000 míst, kde je možné prodávat rozlévaný alkohol. Podnikatelů, kteří mohou na základě volné živnosti prodávat lihoviny a líh, je celkem 1,9 milionu. 
    
Norma míří také proti nekalým praktikám v podnikání. Jednatelé nebo členové představenstva, kterým byla kvůli takovým praktikám odejmuta živnost, nebudou moci pokračovat v podnikání ve stejném oboru založením nové firmy. Nyní takové omezení platí jen pro fyzické a právnické osoby, nikoliv pro členy statutárních orgánů firem, jako jsou společnosti s ručením omezeným. Pokud by o živnost přišel člen statutárního orgánu, vztáhne se zákaz i na firmu, v jejímž čele stojí. 
    
Už ve čtvrtek schválil Senát nový zákon o povinném značení lihu. Například se sníží objem nejvyššího povoleného balení alkoholu, výrobci lihovin a distributoři budou muset skládat kauce. Norma má zvýšit ochranu spotřebitelů a snížit také daňové úniky. 
    
Podle Juračky může výše kaucí působit problémy především menším distributorům . "Není to likvidační, ale finanční problémy s tím budou," poznamenal. Ten jinak hodnotí nový právní předpis jako dobrý a potřebný. 
    
Metanolová aféra vypukla v Česku loni v září, stát dokonce zavedl částečnou prohibici. Na otravu metylalkoholem zemřely čtyři desítky lidí, poškozených je přes 130. V letošním roce padlo metanolu za oběť devět lidí. 
 
zdroj: ČTK